czwartek, 20 maja 2021

Biblioteka poleca... - "Nikt Ci nie uwierzy" Magdalena Knedler


„Nikt Ci nie uwierzy” to tytuł najnowszej książki Magdaleny Knedler. To również słowa, które często słyszą ofiary przemocy i one sprawiają, że rezygnują z dochodzenia swoich praw do godnego życia. Powieść Magdaleny Knedler opisuje, opartą na faktach historię sprzed stu lat, a jednak nic nie straciła ona ze swojej aktualności. Problem jest cały czas żywy, a nawet, jak donoszą media w okresie pandemii, podczas przymusowego zamknięcia w domach, niepokojąco przybrał na sile. W książce poznajemy dwie dziewczyny, Dörte i Ursel. Nastolatki, które wiodły normalne życie, dopóki nie pojawił się w nim ojczym Ursel. Ojczym, który jest inwalidą wojennym, początkowo jest człowiekiem czarującym, ale wkrótce objawia swoją prawdziwą naturę. Dörte jest dziedziczką fortuny, ale jako osoba niepełnoletnia nie może z niej korzystać. O każdy grosz na swoje potrzeby, na utrzymanie domu musi prosić mężczyzn, od których zależy jej życie i egzystencja. Którzy też nie zamierzają wypuścić jej spod swoich wpływów, bo dzięki temu im żyje się dobrze.

Widzimy tutaj, jak w soczewce problem, kiedy większość osób z otoczenia wie lub domyśla się, co się dzieje i… milczy. Taki brak reakcji na zło dziejące się wokół nas. Pokonujemy różne bariery, świat cały czas idzie do przodu, a w tym zakresie niewiele się zmienia. I mimo tego, że od tamtych wydarzeń minęło sto lat, to nadal zdarzają się przypadki, gdzie za zamkniętymi drzwiami dzieje się dzieciom równie wielka krzywda jak ta, której doświadczają bohaterki tej powieści.

Książka stanowi połączenie fikcji literackiej i relacji z autentycznych wydarzeń, udokumentowanych podczas przeprowadzonego wówczas śledztwa.

W powieści, pomiędzy poszczególnymi rozdziałami, znajdują się przerywniki, w postaci dokumentów sądowych z przesłuchań i wycinków prasowych. Zatem od od początku też wiemy, że wydarzenia zdążają nieuchronnie do tragicznego finału.

Mimo, iż książka ukazała się niedawno na polskim rynku wydawniczym, już została dostrzeżona i polecana przez wielu literatów i krytyków literackich (Sylwia Chutnik, Jarosław Czechowicz), jako bardzo ważna i znacząca w pokonywaniu kolejnych barier przeciwko przemocy.

Zapraszamy do biblioteki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz