czwartek, 19 marca 2020

Teatr w Internecie


Jako, że biblioteka jest również centrum multimedialnym, stanowi zatem bazę informacyjną o rozmaitych propozycjach kulturalnych, nie tylko książkowych. Zatem, w związku z tym, że pozostajemy na razie w swoich domach, przedstawiam propozycję dla posiadaczy komputerów, będących równocześnie miłośnikami Melpomeny. 

Na stronie TVP (link do strony: https://vod.tvp.pl/sub-category/teatr,30798054?gc=4&page=3) znajduje się baza 133 tytułów spektakli teatralnych, zarejestrowanych przez Telewizję Polską. Baza ta jest cały czas poszerzana, dodawane są nowe widowiska. W przedstawieniach możemy zobaczyć plejadę wybitnych kreacji aktorskich. Każdy znajdzie coś dla siebie.  

Zwrócę uwagę na kilka tytułów, z bazy spektakli.

KLASYKA DRAMATU, to na przykład takie spektakle, jak: 

Hamlet
reż. Michał Kotański w roli Hamleta - Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.

Wesele
reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego
występują: Grzegorz Małecki,  Domika Kluźniak, Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski.

Wyzwolenie - dramat Stanisława Wyspiańskiego, w dwóch inscenizacjach.
 Jedno widowisko w reż. Włodzimierza Staniewskiego, który spektakl przygotował, jako twórca i kierujący Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice 

 Wyzwolenie w reż. Macieja Prusa w roli głównej Piotr Adamczyk

DLA NAJMŁODSZYCH WIDZÓW:
Zostań przyjacielem, Pchła Szachrajka, Krawiec Niteczka, Baśń o trzech konikach.
"Kwiaty polskie"
Juliana Tuwima w rewelacyjnym wykonaniu aktorów Teatru Narodowego w Warszawie
Coś lekkiego, komediowego, w najlepszym aktorskim wydaniu. 

Ich czworo
reż. Macieja Wrony z Małgorzatą Kożuchowską i Arturem Żmijewskim.

Klub Kawalerów
wg sztuki Michała Bałuckiego reż. Krystyna Janda, występują Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Edyta Jungowska
Żabusia

Gabrieli Zapolskiej (dwie inscenizacje) 
Żabusia
w reż. Anny Wieczór-Bluszcz z Kamilą Baar-Kochańską i Mateuszem Damięckim
lub 
Żabusia
w reż. Olgi Lipińskiej z Joanną Żółkowską,
Szczęście Frania
lekka komedia miłosna w reż. Agnieszki Glińskiej, w roli Frania Maciej Stuhr.

Inkarno
komedia kryminalna Kazimierza Brandysa, w reż. Leny Frankiewicz, występują Jan Englert, Wiktoria Gorodeckaja, Gabriela Muskała, Jan Frycz

Igraszki z diabłem
to nowa wersja sztuki Jana Drdy reż. Artur Więcek "Baron" występują: Jerzy Trela, Marian Dziędziel, Michał Majnicz.

Aszantka
komedia wg sztuki Włodzimierza Perzyńskiego reż. Jarosław Tumidajski główne role grają: Paulina Gałązka i Marcin Przybylski
Chory z urojenia
reż. Giovanni Pampiglione w roli głównej Andrzej Grabowski.

PONIEWAŻ ZBLIŻAMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
zatem coś dla tych, którzy chcą się do nich przygotować duchowo. 

Spektakle: 

Wieczernik 
dramat poetycki Ernesta Brylla z Ewą Dałkowską i Radosławem Pazurą
Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z
Wilkowiecka scenariusz i reż. Piotr Tomaszuk.

Ponieważ ROK 2020 został ustanowiony ROKIEM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, a w maju będziemy uroczyście obchodzić 100 rocznicę Jego urodzin, to propozycja dla tych, którzy jeszcze nie znają twórczości dramatycznej naszego Wielkiego Polaka.

Brat naszego Boga
, sztuka autorstwa Karola Wojtyły, reż. Paweł Woldan. W roli głównej Borys Szyc, w pozostałych rolach Anna Milewska, Piotr Głowacki, Tomasz Kalita.
i
Totus tuus, to przedstawienie o Janie Pawle II w reż. Pawła Woldana, w głównej roli: Ireneusz Czop.

MONODRAM
czyli teatr jednego aktora. Wymaga nie tylko talentu, ale ceniony przez aktorów i widzów jest szczególnie wyczerpującym rodzajem pracy aktorskiej. To ten jeden aktor/aktorka przykuwa uwagę widzów przez cały czas trwania spektaklu.

Chwila w której umarłam
z adaptacją tekstów Oriany Fallaci reż. i wykonanie Ewa Błaszczyk
Ziemia uderzyła o piłkę
z główną rolą Redbada Klynstry-Komarnickiego.

Kalina
koncepcja, wybór piosenek, wykonanie Anna Mierzwa. Spektakl zarejestrowany w Teatrze Narodowym w Poznaniu.  

SPEKTAKLE W JAKIŚ SPOSÓB WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ:

Clarissima
reż. Tomasza Cyza, w roli głównej Aleksandra Justa opowieść o życiu Clary Schumann, żony wybitnego kompozytora Schumanna. Sztuka dotyczy przeżyć Clary, matki siedmiorga dzieci, która zastanawia się, dlaczego nie pozwolono jej odwiedzić męża, kiedy ten przebywał w sanatorium dla umysłowo chorych. Sztuka o kobiecie niezwykłej, kompozytorce, ale też o żonie, towarzyszce życia człowieka niezwykle utalentowanego. Sztuka o miłości, szczęściu i kobiecych rozterkach.
Tło muzyczne spektaklu stanowi muzyka Clary i Roberta Schumannów i Johannesa Brahmsa. Wspaniałej muzyki możemy posłuchać w spektaklu w wykonaniu pianisty Marka Bracha.

Fryderyk
sztuka w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, występują Krzysztof Szczepaniak, Maciej Charyton, Janusz Chabior i niezwykle interesująca aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska.
Ta sztuka to opowieść o wybitnym polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie i jego początkach na emigracji. Początkach trudnych, pełnych upokorzenia. Wielu, zakończonych wreszcie sukcesem próbach udowodnienia swego niezwykłego talentu i dostania się na paryskie salony. Sztuka zrealizowana na podstawie książki "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie" autorstwa Piotra Witta to niezwykłe studium psychologiczne człowieka i artysty, mierzącego się z biedą, niepewnością, cholerą (!) i konsekwencjami tego, co go przygnało na emigrację, upadku powstania listopadowego.
Korzystając z tegoż archiwum teatru telewizji można zobaczyć niezwykłe kreacje aktorskie. Np. nieżyjącej już Zofii Mrozowskiej, absolwentki konspiracyjnego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Tu możemy ją zobaczyć w inscenizacji sztuki Tadeusza Rittnera "Wilki w nocy". Jest to dramat, utrzymany w naturalistyczno-psychologicznej poetyce, z wątkiem kryminalnym.
Inną wspaniałą aktorką, nie występującą już tak często ze względu na wiek (siedemdziesiąt osiem lat!) jest Ewa Wiśniewska. Choć w filmie mogliśmy ją zaobserwować częściej, zwłaszcza mieszkający poza Warszawą, to obejrzenie jej teatralnych kreacji aktorskich to przeżycie niezwykłe. Mamy tu do wyboru: Boulevard Voltaire, Lato i Oscar dla Emily.

Biesiada u hrabiny Kotłubaj
reż. Robert Gliński. Prawdziwa uczta duchowa, możliwość obejrzenia niezwykłych kreacji aktorskich w teatrze. Do przedstawienia widzom  gombrowiczowskiej opowieści o snobizmie, obłudzie i podziałach społecznych reżyser zaprosił plejadę aktorów starszego pokolenia: Annę Polony, Barbarę Krafftównę, Bogdana Łazukę, a towarzyszą im młodsi, lecz też wspaniali: Piotr Małecki i Grzegorz Adamczyk.

A oto, co przeczytamy o Teatrze telewizji na Facebooku:

" Teatr Telewizji TVP
11 grudnia 2018 · 
Jest projekt, za który bardzo mocno trzymamy kciuki – bo to JEDYNY taki projekt na świecie!!! Iteatr to możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych w najmniejszych nawet miejscowościach w Polsce.
Dla kogo to robimy? Dla uczniów różnego typu szkół, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Najbliższa transmisja w piątek, o godz. 10:00. Jeśli nie słyszeliście jeszcze o iTeatrze TVP, czas to zmienić!"
A zatem korzystajmy ze wspaniałego polskiego projektu! Obejrzyjmy wspaniałe widowiska i aktorów, których, być może, nigdy byśmy na deskach teatru nie zobaczyli!

Życzymy niezwykłych wzruszeń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz