Jako, że biblioteka jest również centrum multimedialnym, stanowi zatem bazę informacyjną o rozmaitych propozycjach kulturalnych, nie tylko książkowych. Zatem, w związku z tym, że pozostajemy na razie w swoich domach, przedstawiam propozycję dla posiadaczy komputerów, będących równocześnie miłośnikami Melpomeny.
Na stronie TVP (link do strony: https://vod.tvp.pl/sub-category/teatr,30798054?gc=4&page=3) znajduje się baza 133 tytułów spektakli teatralnych, zarejestrowanych przez Telewizję Polską. Baza ta jest cały czas poszerzana, dodawane są nowe widowiska. W przedstawieniach możemy zobaczyć plejadę wybitnych kreacji aktorskich. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Zwrócę uwagę na kilka tytułów, z bazy spektakli.
KLASYKA DRAMATU, to na przykład takie spektakle, jak:
Hamlet
reż. Michał Kotański w roli Hamleta - Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
reż. Michał Kotański w roli Hamleta - Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Wesele
reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego
występują: Grzegorz Małecki, Domika Kluźniak, Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski.
reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego
występują: Grzegorz Małecki, Domika Kluźniak, Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski.
Wyzwolenie - dramat Stanisława Wyspiańskiego, w dwóch inscenizacjach.
Jedno widowisko w reż. Włodzimierza Staniewskiego, który spektakl przygotował, jako twórca i kierujący Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice
Wyzwolenie w reż. Macieja Prusa w roli głównej Piotr Adamczyk
DLA NAJMŁODSZYCH WIDZÓW:
Zostań przyjacielem, Pchła Szachrajka, Krawiec Niteczka, Baśń o trzech konikach.
"Kwiaty polskie"
Juliana Tuwima w rewelacyjnym wykonaniu aktorów Teatru Narodowego w Warszawie
Coś lekkiego, komediowego, w najlepszym aktorskim wydaniu.
Ich czworo
reż. Macieja Wrony z Małgorzatą Kożuchowską i Arturem Żmijewskim.
Klub Kawalerów
wg sztuki Michała Bałuckiego reż. Krystyna Janda, występują Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Edyta Jungowska
Żabusia
Gabrieli Zapolskiej (dwie inscenizacje)
Żabusia
w reż. Anny Wieczór-Bluszcz z Kamilą Baar-Kochańską i Mateuszem Damięckim
lub
Żabusia
w reż. Olgi Lipińskiej z Joanną Żółkowską,
Szczęście Frania
lekka komedia miłosna w reż. Agnieszki Glińskiej, w roli Frania Maciej Stuhr.
Inkarno
komedia kryminalna Kazimierza Brandysa, w reż. Leny Frankiewicz, występują Jan Englert, Wiktoria Gorodeckaja, Gabriela Muskała, Jan Frycz
Igraszki z diabłem
to nowa wersja sztuki Jana Drdy reż. Artur Więcek "Baron" występują: Jerzy Trela, Marian Dziędziel, Michał Majnicz.
Aszantka
komedia wg sztuki Włodzimierza Perzyńskiego reż. Jarosław Tumidajski główne role grają: Paulina Gałązka i Marcin Przybylski
Chory z urojenia
reż. Giovanni Pampiglione w roli głównej Andrzej Grabowski.
PONIEWAŻ ZBLIŻAMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
zatem coś dla tych, którzy chcą się do nich przygotować duchowo.
zatem coś dla tych, którzy chcą się do nich przygotować duchowo.
Spektakle:
Wieczernik
dramat poetycki Ernesta Brylla z Ewą Dałkowską i Radosławem Pazurą
Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z
Wilkowiecka scenariusz i reż. Piotr Tomaszuk.
Ponieważ ROK 2020 został ustanowiony ROKIEM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, a w maju będziemy uroczyście obchodzić 100 rocznicę Jego urodzin, to propozycja dla tych, którzy jeszcze nie znają twórczości dramatycznej naszego Wielkiego Polaka.
Brat naszego Boga
, sztuka autorstwa Karola Wojtyły, reż. Paweł Woldan. W roli głównej Borys Szyc, w pozostałych rolach Anna Milewska, Piotr Głowacki, Tomasz Kalita.
i
Totus tuus, to przedstawienie o Janie Pawle II w reż. Pawła Woldana, w głównej roli: Ireneusz Czop.
i
Totus tuus, to przedstawienie o Janie Pawle II w reż. Pawła Woldana, w głównej roli: Ireneusz Czop.
MONODRAM
czyli teatr jednego aktora. Wymaga nie tylko talentu, ale ceniony przez aktorów i widzów jest szczególnie wyczerpującym rodzajem pracy aktorskiej. To ten jeden aktor/aktorka przykuwa uwagę widzów przez cały czas trwania spektaklu.
czyli teatr jednego aktora. Wymaga nie tylko talentu, ale ceniony przez aktorów i widzów jest szczególnie wyczerpującym rodzajem pracy aktorskiej. To ten jeden aktor/aktorka przykuwa uwagę widzów przez cały czas trwania spektaklu.
Chwila w której umarłam
z adaptacją tekstów Oriany Fallaci reż. i wykonanie Ewa Błaszczyk
Ziemia uderzyła o piłkę
z główną rolą Redbada Klynstry-Komarnickiego.
Kalina
koncepcja, wybór piosenek, wykonanie Anna Mierzwa. Spektakl zarejestrowany w Teatrze Narodowym w Poznaniu.
SPEKTAKLE W JAKIŚ SPOSÓB WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ:
Clarissima
reż. Tomasza Cyza, w roli głównej Aleksandra Justa opowieść o życiu Clary Schumann, żony wybitnego kompozytora Schumanna. Sztuka dotyczy przeżyć Clary, matki siedmiorga dzieci, która zastanawia się, dlaczego nie pozwolono jej odwiedzić męża, kiedy ten przebywał w sanatorium dla umysłowo chorych. Sztuka o kobiecie niezwykłej, kompozytorce, ale też o żonie, towarzyszce życia człowieka niezwykle utalentowanego. Sztuka o miłości, szczęściu i kobiecych rozterkach.
Tło muzyczne spektaklu stanowi muzyka Clary i Roberta Schumannów i Johannesa Brahmsa. Wspaniałej muzyki możemy posłuchać w spektaklu w wykonaniu pianisty Marka Bracha.
Fryderyk
sztuka w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, występują Krzysztof Szczepaniak, Maciej Charyton, Janusz Chabior i niezwykle interesująca aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska.
Ta sztuka to opowieść o wybitnym polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie i jego początkach na emigracji. Początkach trudnych, pełnych upokorzenia. Wielu, zakończonych wreszcie sukcesem próbach udowodnienia swego niezwykłego talentu i dostania się na paryskie salony. Sztuka zrealizowana na podstawie książki "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie" autorstwa Piotra Witta to niezwykłe studium psychologiczne człowieka i artysty, mierzącego się z biedą, niepewnością, cholerą (!) i konsekwencjami tego, co go przygnało na emigrację, upadku powstania listopadowego.
Korzystając z tegoż archiwum teatru telewizji można zobaczyć niezwykłe kreacje aktorskie. Np. nieżyjącej już Zofii Mrozowskiej, absolwentki konspiracyjnego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Tu możemy ją zobaczyć w inscenizacji sztuki Tadeusza Rittnera "Wilki w nocy". Jest to dramat, utrzymany w naturalistyczno-psychologicznej poetyce, z wątkiem kryminalnym.
Inną wspaniałą aktorką, nie występującą już tak często ze względu na wiek (siedemdziesiąt osiem lat!) jest Ewa Wiśniewska. Choć w filmie mogliśmy ją zaobserwować częściej, zwłaszcza mieszkający poza Warszawą, to obejrzenie jej teatralnych kreacji aktorskich to przeżycie niezwykłe. Mamy tu do wyboru: Boulevard Voltaire, Lato i Oscar dla Emily.
Biesiada u hrabiny Kotłubaj
reż. Robert Gliński. Prawdziwa uczta duchowa, możliwość obejrzenia niezwykłych kreacji aktorskich w teatrze. Do przedstawienia widzom gombrowiczowskiej opowieści o snobizmie, obłudzie i podziałach społecznych reżyser zaprosił plejadę aktorów starszego pokolenia: Annę Polony, Barbarę Krafftównę, Bogdana Łazukę, a towarzyszą im młodsi, lecz też wspaniali: Piotr Małecki i Grzegorz Adamczyk.
A oto, co przeczytamy o Teatrze telewizji na Facebooku:
" Teatr Telewizji TVP
11 grudnia 2018 ·
Jest projekt, za który bardzo mocno trzymamy kciuki – bo to JEDYNY taki projekt na świecie!!! Iteatr to możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych w najmniejszych nawet miejscowościach w Polsce.
Dla kogo to robimy? Dla uczniów różnego typu szkół, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Najbliższa transmisja w piątek, o godz. 10:00. Jeśli nie słyszeliście jeszcze o iTeatrze TVP, czas to zmienić!"
A zatem korzystajmy ze wspaniałego polskiego projektu! Obejrzyjmy wspaniałe widowiska i aktorów, których, być może, nigdy byśmy na deskach teatru nie zobaczyli!
Życzymy niezwykłych wzruszeń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz