środa, 25 marca 2020

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia


STUDIO REPORTAŻU I DOKUMENTU POLSKIEGO RADIA

zaprasza na swoją stronę internetową, do wysłuchania archiwalnych reportaży, zrealizowanych przez mistrzów tego gatunku.
Z  archiwum Studia Reportażu mamy możliwość odsłuchania wszystkich reportaży, które były już puszczone na antenie Polskiego Radia, we wszystkich jego programach (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka itp.)
Polski reportaż radiowy to gatunek z dobrymi wzorcami, świetny, rozwijający się, niejednokrotnie zauważany na międzynarodowych festiwalach reportażu radiowego i galach reportażystów "Melchiorach" (to konkurs, który odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu i mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza). Obecny zespół Studia Reportażu i Dokumentu to wybitni dziennikarze-reportażyści: Irena Piłatowska (redaktor naczelna Studia), Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk, Joanna Bogusławska, Dorota Boniecka-Górny, Alicja Grembowicz, Ewelina Karpacz-Oboładze, Elżbieta Kruszewska, Jakub Tarka, Wojciech Markiewicz, Ewa Michałowska, Olga Mickiewicz-Adamowicz, Adam Rokicki, Agnieszka Walewicz, Grażyna Wielowieyska, Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

Link do strony głównej Studia Reportażu i Dokumentu:
Reportaże, które warto znać

Pod tym linkiem znajdziemy listę reportaży, wg tytułów (poszczególne tytuły trzeba wpisywać w wyszukiwarkę Studia Reportażu i Dokumentu, bądź stron Rozgłośni Regionalnych, gdyż nie ma tu linków przekierowujących do konkretnej strony). Na tej liście są arcydzieła reportażowe, ale też reportaże mniej wybitne, które jednak warte są wysłuchania ze względu na szczegóły tematu, sposób relacji, dramaturgię, pomysł, sposób udźwiękowienia.

Propozycje reportażowe, warte wysłuchania

Możemy tu znaleźć np.:
Tytuł reportażu: Szkło bolesne, obraz dni (to rozmowa z uczestniczkami Powstania Warszawskiego, które mówią, że czekały na wybuch Powstania i dlaczego taka była ich postawa),

Andrzej Mularczyk - artysta z klasą (spotkanie z Andrzejem Mularczykiem, autorem wielu słuchowisk radiowych, dwukrotnym laureatem Prix Italia, reportażystą, twórcą scenariuszy filmowych: "Sami swoi", Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Dom"),

Kłos (reportaż o wybitnym aktorze, Romanie Kłosowskim, który uważał, że misją aktora jest służyć widzowi, dostarczać mu artystycznych wzruszeń. Mimo choroby i utraty wzroku grał niemal do końca swojego życia.

Trzy krótkie reportaże: życie w cieniu koronawirusa ("Bakcyl pomagania", "Żeby było co zbierać", "Świat w cieniu wirusa")

Czarna legenda (tematem reportażu jest, nadal wywołująca skrajne emocje, postawa papieża Piusa XII w czasie II wojny światowej. Dlatego też Stolica Apostolska otworzyła dla wszystkich naukowców swoje Tajne Archiwa Watykańskie, dające możliwości badań pontyfikatu tego papieża). 

Dla wielbicieli reportaży, a wiem, że jest ich niemało, krótka instrukcja poruszania się po stronie głównej. U samej góry znajdują się zakładki: O studiu, Zespół Studia, Reportaże,  Zapowiedzi audycji, Aktualności, Nagrody i wyróżnienia, Konkursy i festiwale, Mistrzowie reportażu, Fotokasty, Spotkania z reportażem, Kontakt.
Poniżej znajduje się informacja: POSŁUCHAJ NASZYCH REPORTAŻY. Kiedy w nią klikniemy otworzy się cała baza reportaży, na dole strony internetowej wyświetla się informacja, że jest ich 154 strony! A więc całkiem sporo!    
Na stronie głównej, na prawo, znajduje się również okienko wyszukiwarki: Wyszukaj reportaż.

Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. #Zostańwdomu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz