„Prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna.(…) Prawdziwa biblioteka ma służyć. Musi wrosnąć w życie mieszkańców do tego stopnia, że bez niej nie sposób normalnie egzystować. Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego mieszkańcy potrzebują.” ***(Myron Vicky, Bret Vitter – „Wielki kot w małym mieście”)
czwartek, 21 grudnia 2023
wtorek, 19 grudnia 2023
"Co czytały nasze mamy?" - "Godzina pąsowej róży" - Maria Krüger
Maria Krüger - polska pisarka literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz dziennikarka. Pisała do czasopism "Płomyk" , "Płomyczek", pisała teksty do telewizyjnego programu "Miś z okienka". W 1978 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości.
Główna bohaterka książki 16 letnia Anda Szemiotówna, mieszka w powojennej Warszawie.
Jej największą pasją jest pływanie. Brak postępów w nauce i kolejna ocena niedostateczna z algebry, niepokoi rodziców, którzy zabraniają jej wychodzenia na basen. Anda nie rezygnuje z pływania, a żeby zyskać trochę czasu, cofa stary zabytkowy zegar, który jest w jej domu od pokoleń. W czarodziejski sposób zostaje przeniesiona do XIX wieku, a dokładnie do roku 1880.
Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, przekonuje się, jak wielu zasad
muszą przestrzegać dobrze wychowane dziewczęta.
Jej zachowanie, uważane za typowe dla nastolatki w XX wieku, tam na każdym kroku budzi oburzenie. Chcąc nie chcąc, ta wesoła, szalona i z natury łobuzerska dziewczyna, musi się dostosować do otaczającej ją rzeczywistości i panujących surowych zasad.
Czeka na nią wiele przygód ale też tarapatów, których nabawi się przez swoje zachowanie.
Czy podróż ta czegoś ją nauczy?
Książka jest zabawna, wprawia w dobry humor, pozwala wczuć się w klimat epoki, w której musi odnaleźć się współczesna niezależna dziewczyna.
Polecam
poniedziałek, 18 grudnia 2023
Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe
Szanowni Czytelnicy i Przyjaciele,
niech magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, przepełniony radością, serdecznością, wzruszeniami,
pozwoli nam wszystkim zgłębić tajemnicę Groty Betlejemskiej.
Niech Dzieciątko Jezus obdarzy nas zdrowiem, optymizmem i pokojem.
Niech Święta Rodzina wzbogaca nas łaską wzajemnego zrozumienia, miłości i szacunku
oraz błogosławi nam w każdym dniu nadchodzącego 2024 roku.
Świąt błyszczących jak rozświetlona choinka i Gwiazda Betlejemska,
aromatycznych pierników, makówek i potraw wigilijnych.
Świąt kolorowych i naręczy dobrych uczynków,
wypoczynku w gronie najbliższych, pełnych prezentów, uśmiechu i szczęśliwych chwil
życzą
Dyrekcja i Pracownicy Waszej Biblioteki
źródło: MBP Jaworzno
niedziela, 17 grudnia 2023
Dzień Anioła w Bibliotece
W czwartek świętowaliśmy w bibliotece wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 3 Dzień Anioła 😇.
czwartek, 14 grudnia 2023
środa, 13 grudnia 2023
środa, 29 listopada 2023
Spotkanie autorskie z Panią Ewą Musiorską
28 listopada mieliśmy przyjemność gościć Panią Ewę Musiorską, autorkę książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy 3a i 3b ZSP3 w Jaworznie.
Pani Ewa przeczytała nieopublikowane dotychczas opowiadanie o Śniegulinkach. Po wysłuchaniu utworu, dzieci podzieliły się swoim wrażeniami na temat przeczytanego tekstu oraz zadawały autorce pytania dotyczące jej pracy twórczej. Na zakończenie uczniowie otrzymali zakładki do książek z ilustracjami przedstawiającymi bohaterów opowiadań pisarki.
Spotkanie z Panią Ewą Musiorską przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji i wrażeń.
W 2022 r. Pani Ewa Musiorska została laureatką "Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna" za wieloletnią twórczość i działalność na rzecz kultury i czytelnictwa. W 2023 r. została wyróżniona odznaką honorową "Zasłużony dla kultury Polskiej" przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
niedziela, 26 listopada 2023
25 listopada - Światowy Dzień Postaci z Bajek
Z okazji Dnia Misia gościłyśmy dzieci z grupy „Pszczółek” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Maluchy poznały historię związaną z powstaniem tego święta. Poznały misie bajkowe oraz te występujące w naturze. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o Paddingtonie, a na zakończenie wykonały misie z papierowych talerzy.
piątek, 24 listopada 2023
Wyniki konkursu "W świecie bajek"!
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. "W świecie bajek" został rozstrzygnięty! Otrzymaliśmy od Was mnóstwo prac konkursowych. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły uczestników konkursu. Po długich naradach jury konkursowe wybrało zwycięskie prace w każdej kategorii wiekowej.
Lista zwycięzców:
3/4 latki:
1 miejsce: Nadia Chrząścik / PM 27
2 miejsce- Rozalia Remin / PM 14
3 miejsce - Marianna Michna / PM 18
5/6 latki:
1 miejsce- Iga Chlost / PM 25
2 miejsce- Iga Piergies / PM 27
3 miejsce - Anastazja Stankowska / PM 28
źródło: własne
wtorek, 21 listopada 2023
"Co czytały nasze mamy?" - "Słoneczniki" Halina Snopkiewicz
Halina Snopkiewicz - polska powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży, omawiająca w swoich książkach problemy życia wewnętrznego, szkolnego i społecznego. W roku 1962 wydała powieść "Słoneczniki" - poruszającą tematykę rozwoju psychologicznego młodzieży, która musi jakoś urządzić się w powojennej rzeczywistości.
Nastolatka Lidka Sagowska, główna bohaterka powieści to pełna temperamentu i dojrzałości, oczytana i inteligentna, młoda uczennica. Dziewczyna ma dużo przyjaciół, zwłaszcza chłopaków. Dobrze się z nimi dogaduje. Gdy mama postanawia przenieść ją do szkoły żeńskiej na rok przed maturą, jest oburzona i zła. Przejawia skłonności pisarskie, dlatego opisuje kilka lat ze swojego życia w formie pamiętnika. Znajdziemy w nim nie tylko zwykłe dziewczęce, osobiste problemy, takie jak np. pierwsza miłość, ale również przeżycia szkolne, konflikty z nauczycielami, problemy byłych partyzantów posadzonych w ławach szkolnych w których nie potrafią się odnaleźć, rozważania na tematy polityczne, polskie realia w czasach tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Książka to swego rodzaju wehikuł czasu, który przeniesie nas w świat połamanych wojną, młodych, inteligentnych, pewnych siebie dziewcząt i chłopców borykających się z wieloma problemami.
Autorka pamiętnika próbuje odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące sensu ludzkiego życia, w którym poszukuje własnego miejsca.
Polecam
czwartek, 16 listopada 2023
"Mała Książka - wielki człowiek". Rusza kolejna edycja projektu dla dzieci w wieku przedszkolnym!
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3–6 lat), które odwiedzi naszą bibliotekę, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.
poniedziałek, 13 listopada 2023
10 listopada - Dzień Jeża
poniedziałek, 6 listopada 2023
Na strunach światła - spotkanie z Krystyną Mirek
15 listopada o godz. 17.00, zapraszamy do Filii Jeleń na spotkanie z Krystyną Mirek, autorką popularnych powieści obyczajowych. W swojej twórczości, choć pełnej ciepła, optymizmu i dobrych emocji, pisarka nie ucieka od życiowej prawdy oraz łączącej się z nią problemów. W kreowaniu fikcyjnych światów pomaga jej bogate doświadczenie. Jak twierdzi, to dzięki niemu zna mnóstwo sposobów na budowanie szczęścia. Sprawdzonymi metodami na radzenie sobie z najróżniejszymi kłopotami dzieli się w książkach, na spotkaniach i podczas prowadzonych warsztatów. Wiele lat pracowała w szkole, ucząc języka polskiego, potem także języka niemieckiego. Tuż przed czterdziestymi urodzinami postanowiła zrealizować marzenie i… wysłała do wydawcy swoją pierwszą powieść. Obecnie ma ich na swoim koncie ponad trzydzieści. Z autorką spotkamy się tuż po oficjalnej premierze najnowszej powieści, zatytułowanej „Zielona gwiazdka”.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu „Biblioteczny SLOW”, który jest współfinansowany ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „JAWORZNO wolne od uzależnień".
piątek, 27 października 2023
25 października - Dzień Kundelka - z wizytą w przedszkolu
Z okazji Dnia Kundelka odwiedziłam dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Jaworznie. Przedszkolaki z grupy "Pszczółki dowiedziały się różni się pies rasowy od kundelka, poznały obowiązki posiadania zwierzęcia, zasady żywienia oraz sposób zachowania się przy psach.
wtorek, 24 października 2023
piątek, 20 października 2023
czwartek, 19 października 2023
"Co czytały nasze mamy? - "Dewajtis" - Maria Rodziewiczówna
''Dewajtis" to pozytywistyczna powieść obyczajowa z gatunku literatury pięknej, napisana w 1889 roku przez Marię Rodziewiczówną - polską pisarkę doby pozytywizmu, pochodzącą z rodziny ziemiańskiej. Opublikowała około 30 książek, które pisała "ku pokrzepieniu serc". "Dewajtis" - to dworsko-zaściankowa historia rodzinna z XIX wiecznej Żmudzi. Główny bohater 28 letni szlachcic Marek Czertwan, wraz z ojcem i rodzeństwem gospodarzy w starym majątku na Żmudzi. Despotyczny ojciec umierając, pozostawia swojemu najstarszemu synowi jedynie zagrodę po matce, Dewajtę na której rośnie wiekowy dąb i zobowiązuje syna do pracy w opuszczonym, zaniedbanym gospodarstwie swojego zaginionego przyjaciela, powstańca Kazimierza Orwida. Wrodzone posłuszeństwo nie pozwala Markowi sprzeciwić się ojcu, a wrodzona pracowitość zmusza go do niezwykłego wysiłku i poświęcenia, w imię cudzego dobra. Symbolicznym oparciem staje się dla niego ocalały, prastary dąb o nazwie Dewajtis. Rola dębu jest nie do przecenienia - stanowi symbol trwania tamtej ziemi i jej mieszkańców, odporności i wierności ojczystym tradycjom w czasie zaborów. Po latach ciężkiej pracy majątek staje się dochodowy i kwitnący. Jedyna spadkobierczyni zostaje odnaleziona w Ameryce. To córka zaginionego powstańca Irena Orwid. Młodzi razem walczą o uratowanie dębu, któremu grozi wycinka. Warto poznać historię Marka, Ireny i starego dębu. Polecam