środa, 13 maja 2020

Propozycje dla wszystkich miłośników języka polskiego. Poradnik językowy



 "Jeśli Ojczyzna jest naszym domem, to język nasz jest dachem ten dom osłaniającym, a dom najczęściej obumiera od dachu. Chrońmy go i brońmy"
                                                                                    św. Jan Paweł II

Oto propozycje książkowe:
Walczymy z bykami : Poradnik językowy PWN, autorstwa Ewy Kołodziejek
W swojej książce autorka pokazuje umiejętność doboru form grzecznościowych odpowiednich do sytuacji, pisze o poprawności językowej w ogóle, także w aspekcie grzeczności językowej. Książka porusza też temat mody w języku i tworzenia wyrazów.
Dzisiaj propozycja dla wszystkich miłośników języka polskiego, dla purystów językowych, ale także dla tych, którzy w zalewie dzisiejszej bylejakości, także w języku polskim, chcieliby wyrażać się poprawnie.

Dla najmłodszych:
Z deszczu pod rynnę czyli jeszcze raz o wyrażeniach, które pokazują język
Autorem książki jest Marcin Brykczyński, ilustracje wykonała Jona Jung.
Autor zaprasza do zabawy językowej, a podstawą tejże są idiomy, które stanowią o bogactwie każdego języka.



Źródło: https://www.empik.com/z-deszczu-pod-rynne-audiobook-cd-brykczynski-marcin,p1066061732,ksiazka-p


Ortografia na wesoło i na serio
Autorem jest Witold Gawdzik (Profesor Przecinek)
Formuła książki została pomyślana tak, by dopomóc czytelnikowi w zapamiętaniu różnych reguł, stąd zastosowanie różnej wielkości i grubości czcionek, zagadek ortograficznych, a także zastosowanie zestawienia wyrazów do nauki metodą wzrokową.


Godny polecenia jest też kanał na youtube pt. „Mówiąc inaczej”. Swoje filmiki wideo umieszcza tam prowadząca Paulina Mikuła, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Opowiada o błędach językowych, wyjaśnia, jak powinniśmy wyrażać się poprawnie. A wszystko to okraszone jest sporą dawką humoru! Youtuberka swoją wiedzą i łatwością poruszania się po trudnych językowych tematach przyciąga coraz więcej osób, zwłaszcza młodych. Osiąga 40 milionów wyświetleń. Pod takim samym tytułem, jak wideoblog „Mówiąc inaczej”, ukazała się jej debiutancka książka (wydana w 2016 r.).
Na antenie Polskiego Radia od wielu już lat można wysłuchać audycji pt. "Poradnik językowy". Autorką programu, który na żywo, na antenie radiowej Jedynki pojawia się co drugą środę ok. godz. 11.20, jest redaktor Małgorzata Tułowiecka, a jej gośćmi, specjalistami od spraw językoznawstwa, są: dr Agata Hącia, prof. Jerzy Podracki, prof. Radosław Pawelec. Audycja odbywa się z telefonicznym udziałem słuchaczy, którzy zwracają uwagę na niepoprawności językowe, proszą o rady w zakresie kultury słowa, dzielą się swoimi uwagami. Niejednokrotnie jest i zabawnie i bardzo emocjonalnie, co świadczy o fakcie, że jednak poprawność i piękno języka polskiego nie są naszym rodakom obojętne.
Poniżej link do strony głównej:

Podam jeszcze przykładowe tytuły audycji archiwalnych, które można odsłuchać ze strony internetowej:
 Skąd wzięło się słowo kwarantanna?
Wykupować czy wykupywać?
Byliśmy, zrobiliśmy... ale czy żeśmy byli, żeśmy zrobili?
Warszawiacy czy warszawianie? Krakowiacy czy krakowianie?
Łacina podwórkowa. Co to znaczy?
Szczepienie na grypę czy przeciw grypie?
Ochrona języków ojczystych
Jedziemy do Tych czy do Tychów?
Czy publiczność i publika to to samo?
Czym różni się farma od fermy?
Oscary czy Oskary?
Impersonator. Kto to taki?
Patrzeć czy patrzyć?
Kilkukrotnie czy kilkakrotnie?
Kiedy, gdy, jak…
Żeńskie formy zawodów
Dwie postacie czy dwie postaci?
Czy po liczebnikach w adresach stawiamy kropkę?
Skąd wzięło się określenie "patyczkować się"?

To tylko niektóre tytuły audycji, ale, przyznacie Państwo, że ... intrygujące? Czy my sami zawsze jesteśmy pewni, co do poprawności danej formy (zwrotu językowego)? Zapewniam, że audycja jest interesująca, ma charakter edukacyjny, no i jest zajmująca. Często coś, czego jesteśmy pewni, w zakresie poprawności językowej, okazuje się być mylnym odczuciem. No, a ile przy tym śmiechu! Zachęcamy do posłuchania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz