środa, 13 maja 2020


LEKTURY NA POPRAWĘ HUMORU


 I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa;
I żart dowcipną przyprawiony sztuką
Zbawienny, kiedy szczypie, a nie kąsa;

      "Monachomachia, czyli wojna mnichów" Ignacy Krasicki



Trzech panów w łódce, nie licząc psa - Jerome K. Jerome

Powieść angielska, napisana w XIX wieku. Początkowo autor zakładał, że będzie miała charakter przewodnika turystycznego. Ale angielski humor autora wziął górę. Przygody trzech przyjaciół i psa, bawią ludzi na całym świecie od ponad stu lat.








Joanna Chmielewska

Klin (powieść znana również jako adaptacja ekranowa „Lekarstwo na miłość” z Kaliną Jędrusik i Krystyną Sienkiewicz),
Wszyscy jesteśmy podejrzani
Krokodyl z kraju Karoliny
Całe zdanie nieboszczyka
Lesio
Wszystko czerwone
Romans wszech czasów
Boczne drogi








Autorka w 2006 roku została nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru za twórczość kryminalną.
Te powieści, polecane powyżej stanowią początek twórczości autorki, jaj zabawy piórem, pokazania słynnego na całą Polskę poczucia humoru. W swoich detektywistycznych komediach pokazywała przaśny świat pereelowskiej Polski, udowadniając jednak, że i tu może być wesoło. Przenosiła nas też do barwnego świata kapitalistycznej Skandynawii, a ściślej rzecz ujmując do duńskiej Kopenhagi. Danię poznała, kiedy w latach 70. ubłagała przyjaciółkę o zaproszenie do tego kraju i została tam zatrudniona jako architekt. Poza tym zabierała nas w swoich książkach w długie podróże (m.in. po Brazylii, Francji, Sycylii, NRD w „Całym zdaniu nieboszczyka”), no i oczywiście swoim samochodem po Polsce. Dla dzisiejszego czytelnika nie ma to większego znaczenia, bo paszporty mamy obecnie w domu, ale w tamtych czasach wszystko, co wiązało się z życiem za żelazną kurtyną czytane było z niezwykłym zainteresowaniem. Te dziewięć pierwszych książek nieżyjącej już Joanny Chmielewskiej to, śmiem twierdzić, najlepsze książki w jej dorobku. Mimo zmiany ustrojowej i mentalnej, posiadają potężną dawkę emocji i humoru.

Za następczynię zabawnie opowiadanych historii w naszych czasach jest Olga Rudnicka.
Jeśli ktoś jeszcze nie czytał jej komedii kryminalnych, to może zacząć od serii powieści o siostrach Nataliach, które są rozpieszczane przez swojego ojca, niestety niezbyt uczciwego życiowego cwaniaka i bigamistę. Każda z pięciu córek mieszka w innej części Polski i nic o sobie nie wiedzą. A my za to możemy się z nich dowiedzieć, dlaczego każda z nich ma na imię Natalia. Powieści Rudnickiej, pisarki stosunkowo młodej, są lekkie i przyjemne w odbiorze, a już na pewno wywołają uśmiech na twarzy czytelników.



 



Książki w cyklu Siostry Sucharskie:
Miłe Natalii początki”, „Natalii 5”, „Drugi przekręt Natalii”, „Do trzech razy Natalie”.

A najnowsza książka Rudnickiej z 2020 roku nosi tytuł „Oddaj albo giń!” i przenosi nas do biblioteki, w której też mogą się wydarzyć kryminalne historie!
Inną historią, może nie wywołującą salwy śmiechu, ale na pewno sprawiającą, że robi się ciepło wokół serca to „Kot Bob i ja : jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy” oraz kontynuacja „Świat według Boba :dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka”.
Książka opisuje prawdziwą historię Jamesa Bowena, autora, który dostaje od życia kolejną szansę. Zagubiony człowiek znajduje na swojej wycieraczce bezdomnego kota, który zmienia jego życie. Ta historia, obowiązkowa dla każdego miłośnika zwierząt, pokazuje, że dla każdego człowieka jest na świecie druga szansa, tylko nie można jej przegapić. W obecnym świecie, pozbawionym empatii, pełnym nienawiści, możemy mieć nadzieję. A w oczekiwaniu na drugą szansę nie siedźmy bezczynnie, sięgnijmy po pełną optymizmu i nadziei książkę!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz