środa, 20 marca 2024

Biblioteczny przegląd prasy

 

Tło: jasnoniebieskie niebo, gdzieniegdzie chmury. Plakat otoczony jest ramką złożoną z zadrukowanych fragmentów gazet. W górze po lewej: biała filiżanka na spodeczku, wypełniona spienioną kawą z mlekiem. Na filiżankę nachodzi pomarańczowy napis „biblioteczny” złożony z drukowanych liter. Pod filiżanką widnieje napisane żółtą kursywą słowo „przegląd”. Poniżej, po prawej stronie, znajduje się czarny, konturowy rysunek uśmiechniętej dziewczynki. Dziewczynka trzyma w dłoniach gazetę, na której znajduje się napisane drukowanymi literami, pomarańczowe słowo „prasy”. W lewym dolnym rogu: kreskówkowy rysunek starszego, łysiejącego mężczyzny w okularach, który ze zrelaksowaną miną siedzi na ławce i czyta gazetę. Nogi krzesła nachodzą na gazetową ramkę.

Mamy przyjemność poinformować, że od marca Filia Szczakowa otrzymała prenumeratę trzech nowych czasopism. Na osoby zainteresowane tajnikami psychologii czeka magazyn „Sens”, a pasjonaci kultury mogą sięgnąć po miesięcznik „Pismo”. Tym czytelnikom, którym bliskie są tematy socjologiczne i społeczne, proponujemy najnowsze numery „Tygodnika Powszechnego”.



Czy wiedzą Państwo, jak często w Polsce zamyka się jakaś księgarnia? Według przytaczanej przez „Tygodnik Powszechny” (nr 11/3897) statystyki – raz na trzy dni. W tej sytuacji trudno mówić o kryzysie: to raczej apokalipsa, która sprawi, że już niedługo książkę będzie można kupić tylko w hurtowni, internecie albo sieciówce. Artykuł Moniki Ochędowskiej „Książka znika” zawiera pesymistyczną refleksję na temat polskiego rynku księgarskiego, a zarazem jest przyczynkiem o dyskusji o jednolitej cenie książki. Rozmawiając z księgarzami z niewielkich miast, autorka zastanawia się, czy można ochronić ich biznesy przed konkurencją w postaci Amazona czy Empiku. W niektórych krajach Europy było to możliwe – przykładem są Francja, przodująca w liczbie działających księgarni niezależnych (3700 w kraju, z czego 400 w samym Paryżu) oraz Niemcy (ok. 6000).

Z kolei w numerze 10/3896 „Tygodnika powszechnego” redaktor Łukasz Lamża wraca do tematu pandemii koronawirusa (artykuł „Rozliczenia z pandemią”) i zastanawia się, czy wciąż możemy odczuwać jej skutki. Polecamy Państwa uwadze także „Bliski wschód coraz bliższy” autorstwa Krzysztofa Strachota – czyli analizę tego, jak konflikt wokół Strefy Gazy może rozniecić inne ogniska zapalne na Bliskim Wschodzie.

Tematem głównym marcowego numeru „Sensu” jest poczucie humoru. Autorzy próbują dociec, skąd się bierze (czy jest nabyte, czy wrodzone?) oraz jakie czynniki je kształtują. Artykuł „Mimo wszystko” (autorki: Agnieszka Radomska, Ewa Stelmasik) mówi o wpływie poczucia humoru na leczenie traumy, a „Co kryje się pod żartem” (autor: Maciej Popławski) zawiera odpowiedź na pytanie o znaczenie śmiechu w psychoterapii. Z tego numeru „Sensu” mogą się Państwo także dowiedzieć, jak się kłócić konstruktywnie (artykuł „Szermierka słowna”, autorka: Agnieszka Radomska) i co zrobić, żeby wrócić do formy po przesileniu wiosennym („Rozhartowani”, autor: Jakub Szmyd).

W najnowszym „Piśmie” szczególnie polecamy sekcję prozy – ukazało się w niej opowiadanie Ali Smith, jednej z najciekawszych szkockich pisarek, od lat wymienianej w gronie potencjalnych kandydatek do Nagrody Nobla. W Polsce Ali Smith znana jest głównie z eksperymentalnej tetralogii pór roku (w kolejności: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna” i „Lato). Opowiadanie You choose/ Wybierz ty przetłumaczył Jerzy Kozłowski.


źródło: własne

Oprac. Marta Konieczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz