piątek, 31 marca 2023

Nowości


Dwa stosy książek leżą na stoliku. Tło: regały z książkami.

źródło: własne


Drodzy Czytelnicy!

Mamy dla Was nowe książki! 📚

Znajdzie się coś zarówno dla konesera krwawych kryminałów, jaki i dla namiętnego poszukiwacza romansów. Są różnego rodzaju przygody, a oto jedna z nich! List napisał do nas Pan z kancelarii adwokackiej: ✉️

Ostatnio w gabinecie miałem nietypowe spotkanie z klientami. 🧔‍♀️🧔🧔‍♂️Trzech mężczyzn, jednak to była „Gra pozorów”. Każdy przedstawił się ksywką (co było nieprofesjonalne do sytuacji): „Kabalista”, „Półmistrz” oraz ubrany w kieckę brzydki facet z wąsikiem „Osuwisko”. Kto im to wymyślił?

Mówili, że są „Niewinni”. Naprawdę to byli „Nielegalni”. Wszystko co mówili to była jedna wielka „Blaga”. Tak to jest, gdy ludzie myślą, że są „Nieśmiertelni” i ponad prawem. Ten trzeci, „Wadliwy klient”, gadał dziwnie. Że czuł się jak „Uwięziona”, że teraz jest jak „Ocalona z Auschwitz”. Jego głos miał bardzo „Wysokie tony”.

W końcu poprosiłem o dokumenty, a ten trzeci mnie zagiął.

Imię: „Carmen”.👰‍♀️

Ród: „Radziwiłłowie”.

Myślałem, że to żart, ale ”Ten się śmieje, kto ma zęby”. A jeśli to miał być sen, to właśnie teraz nastał „Czas złych snów”. Czułem się jak jeleń, a teraz nastąpił „Pokot”. 🦌

Co za zwrot akcji. Po więcej niezwykłych historii zapraszamy do biblioteki.

źródło: własne


wtorek, 28 marca 2023

20 marca - Dzień Wróbla

 
Pluszowy wróbel siedzi przed kwiatem forsycją, obok napis: 20 marca - Dzień wróbla

23 marca Filia Szczakowa poprowadziła zajęcia z okazji „Dnia Wróbla” dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 wraz z panią Martą Chowaniec. Maluszki wysłuchały kilka ciekawostek na temat tych uroczych małych ptaszków. Potem wysłuchały fragmentu o próbach znalezienia odpowiedniej kamizelki Wróbelka Elemelka. Na zakończenie dzieci pokolorowały swoje własne wróbelki.


Pani bibliotekarka czyta dzieciom opowiadanie. Przed nią na stoliku siedzi pluszowy wróbel. tło: regały z książkami, tablica korkowa ze zdjęciami wiosennymi.

Pani bibliotekarka stoi na tle grupy dzieci siedzących przy stolikach. Opowiada dzieciom ciekawostki o wróblach. Tło: regały z książkami oraz tablica korkowa na której wiszą wiosenne obrazki.

Pani bibliotekarka siedzi przed grupa przedszkolną i czyta im książkę. Tło: regały z książkami.

Pani przedszkolanka pokazuje przedszkolakom obrazek wróbla. Tło:: lada biblioteczna.

Kolaż zdjęć przedszkolaków wykonujących pracę plastyczną - kolorowankę wróbla.

Dziewczynka i chłopczyk pokazują wykonaną przez siebie pracę pokolorowanego wróbla, między nimi zdjęcie wróbla.

Kolaż zdjęć. Przedszkolaki, pięć dziewczynek i chłopczyk pokazują wykonaną przez siebie pracę - pokolorowanego wróbla.

Kolaż zdjęć. Przedszkolaki - trzy dziewczynki i trzy chłopaków pokazują wykonaną przez siebie pracę - pokolorowanego wróbla.

Wystawka książek o wróblach. Pluszowy wróbel siedzi bok napisu: 20 marca - Dzień wróbla, obok stoją książki o wróblach. Tło: regały z książkami.

źródło: zdjęć własne

czwartek, 23 marca 2023

Wiosna w Bibiliotece!

20 i 22 marca Filia Szczakowa poprowadziła zajęcia z okazji „Pierwszego dnia wiosny” dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Dzieci z grupy „Motylków” oraz z grupy „Żabek” wysłuchały bajki o lisku Fenku, który pomagał rodzicom w ogrodzie. Maluchy dowiedziały się jakie są pierwsze oznaki wiosny oraz które zwierzęta wybudzają się ze snu lub wracają do naszego kraju po zimie. Na zakończenie każda grupa wykonała prace plastyczne: „Motylki” przygotowały bociany, a „Żabki” stworzyły Przebiśniegi.

Grupa "Motylki"

Pani bibliotekarka opowiada dzieciom o wiośnie.
Dzieci słuchają bajki. W tle regal z książkami.
Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom zwierzęta zwiastujące wiosnę.
Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom ilustrację książki o  Fenku przedstawiającą liska pracującego w ogrodzie. Tło: lada biblioteczna i regały z książkami.

Dzieci tworzą własne papierowe bociany.

Dzieci z pomocą przedszkolanek wykonują prace plastyczną, papierowe bociany.



Grupa "Żabki"
Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom zwierzęta zwiastujące wiosnę. Tło: sala biblioteczna, regały z książkami.

Dziewczynka zgłasza się do odpowiedzi. Tło: regały z książkami.


Pani bibliotekarka czyta dzieciom bajkę. Grupa przedszkolna siedzi przy stolikach. Tło: regały z książkami.

Dzieci i przedszkolanki słuchają bajki. Tło: regały z książkami.


Dzieci przygotowują własne przebiśniegi z papieru.


Dziewczynka prezentuje swoją ukończoną pracę.

Dziewczynka prezentuje swoją ukończoną pracę. Obok niej siedzi chłopczyk.

Dzieci wraz z panią przedszkolanką stoją przed ladą biblioteczną i śpiewają piosenkę o wiośnie.

Dzieci prezentują swoje prace plastyczne wraz z przedszkolanką i paniami bibliotekarkami. Na tle regały z książkami oraz tablica korkowa z wiosennymi zdjęciami.

źródło zdjęć: własne

wtorek, 21 marca 2023

sobota, 11 marca 2023

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

 

Na białym tle duża grafika pióra ze stalówką. Od góry tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Ogólnopolski Konkurs Literacki o "Złote Pióro Prezydenta Jaworzna", Edycja dwudziesta siódma 2023 rok, termin składania prac: do 31 marca 2023. Do udziału serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Regulamin dostępny jest w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie internetowej www.biblioteka.jaw.pl Poniżej: Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. Organizatorzy: loga: MBP w Jaworznie i Jaworzna Miasta Energii, Patroni: Biblioteka Śląska, Fundacja ABC Cała Polska czyta dzieciom, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Fundacja Wisławy Szymborskiej; Patroni medialni: EXTRA, PULS JAworzna, Żółty Jeż, Ogólnopolski portal bibliotekarski SBP.

źródło: MBP Jaworzno


Przed nami 27. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Do udziału w rywalizacji serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych, którzy samodzielnie napiszą i prześlą do biblioteki, tekst poetycki bądź prozatorski, zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Jaworzna, fundator nagród głównych: złotego, srebrnego i brązowego pióra oraz kałamarzy. Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objęli: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Patronat medialny: Extra, Żółty Jeż, PULS Jaworzna, Ogólnopolski portal bibliotekarski SBP.

Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w książce: Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”: laureaci.

Termin składania prac upływa 31 marca 2023 r.

Uroczysta gala finałowa zaplanowana jest w czerwcu br., podczas obchodów Dni Jaworzna.

Regulamin konkursu

Karta uczestnictwa

źródło: MBP Jaworzno

piątek, 10 marca 2023

"Co czytały nasze mamy?" - "Wrzos" Maria Rodziewiczówna

 "Wrzos” to powieść obyczajowa z gatunku literatury pięknej, wydana w 1903 roku, napisana przez Marię Rodziewiczównę, polską pisarkę doby pozytywizmu, autorkę powieści historycznych, przygodowych, literatury dziecięcej, młodzieżowej i obyczajowej.

"Wrzos" to ciekawy obraz mieszczaństwa w okresie zaborów, przedstawionego ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Akcja powieści została osnuta wokół zawartego bez miłości związku małżeńskiego, dziewczyny ze wsi i zamożnego warszawiaka.

Andrzej Sawicki, przystojny, bogaty syn adwokata, bywalec warszawskich salonów, bryluje wśród śmietanki towarzyskiej stolicy. Prowadząc hulaszczy tryb życia, angażuje się w romans z zamężną kobietą. Pod naciskiem ojca, oraz chcąc spełnić ostatnią wolę matki, godzi się na zawarcie związku małżeńskiego z dziewczyną z wiejskiego dworku.

Kazia Szpanowska to miła, spokojna, dobra, mądra i skromna panna, o szczerym sercu i prawym charakterze. Dręczona przez kapryśną macochę i ojca, który chce dla niej lepszego życia, Kazia godzi się na to małżeństwo. Przeprowadza się do Warszawy i próbuje ułożyć sobie życie, tak różne od tego, które wiodła na wsi.

Ignorowana przez męża, szuka pociechy w pracy i służbie innym. Gdy mąż prowadzi hulaszczy tryb życia ona poświęca się pomocy charytatywnej. Dbając o zdrowie innych zaniedbuje swoje. Zaraża się tyfusem i umiera. Nad trumną, wśród płaczącej rzeszy biednych, stoi Andrzej z bukietem wrzosu. Ta gorzka lektura stawia przed czytelnikiem pytanie, czy prostota i szczerość są w stanie wygrać w mieszczańskim, egoistycznym środowisku.


Polecam

środa, 8 marca 2023

8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet (International Woman's Day)

 

źródło: pixabay.com

Święto ustanowione zostało w Kopenhadze w dniu 27 sierpnia 1910 roku przez Międzynarodowy Kongres Socjalistek. Za inicjatorkę tego święta uznaję się Clarę Zetkin, niemiecką socjalistkę. W Europie po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku. Od 1914 roku, Międzynarodowy Dzień Kobiet świętujemy 8 marca. W Polsce, Dzień Kobiet zaczęto obchodzić po II wojnie światowej. Obecnie z ramienia ONZ popiera Dzień Kobiet organizacja UNESCO. Karta Narodów Zjednoczonych z 1945 roku, była pierwszym międzynarodowym dokumentem, który potwierdzał zasady równości kobiet i mężczyzn i określał status kobiet.



środa, 1 marca 2023

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego, corocznie obchodzone jest 1 marca. Święto polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani, a mimo to pamięć o nich jest wciąż żywa.



Pamiętajmy!


źródło: własne