piątek, 18 listopada 2022

"Co czytały nasze mamy?" - "Uczniowie Spartakusa" Halina Rudnicka

"Uczniowie Spartakusa" to powieść napisana w 1951 roku przez Halinę Rudnicką, pisarkę, prozaika, pedagoga, publicystkę i autorkę podręczników. Laureatka nagrody Orle Pióro oraz nagrody II stopnia za powieść " Uczniowie Spartakusa". Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Głównym bohaterem utworu jest trzynastoletni Kalias, który wraz z rodziną mieszka w Atenach. Pewnego dnia na dom napadają piraci i Kalias wraz z matką zostaje wzięty do niewoli i sprzedany na targu niewolników. Tam zostają rozdzieleni. Wielokrotnie poniżany i katowany ucieka od swojego właściciela. Podczas burzy wpada w przepaść i traci przytomność. Odnajduje go Spartakus i zabiera do szkoły gladiatorów. Kalias pragnie zostać jednym z nich. Pamięć o matce i nieugaszona tęsknota motywuje go do działania, dodaje sił i odwagi. Z determinacją i samozaparciem doskonali swoje umiejętności. Bierze udział w morderczych ćwiczeniach. Wierzy, że jego działania mają sens i dzięki nim odzyska utraconą wolność i spotka się z matką.

Kalias potrafił być odważny i nieustraszony a jednocześnie było w nim dużo czułości, wrażliwości i troski o innych. Dzięki temu jego postać jest nam bliska i z dużą siłą do nas przemawia.


Polecam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz