źródło: MBP Jaworzno
„Prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna.(…) Prawdziwa biblioteka ma służyć. Musi wrosnąć w życie mieszkańców do tego stopnia, że bez niej nie sposób normalnie egzystować. Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego mieszkańcy potrzebują.” ***(Myron Vicky, Bret Vitter – „Wielki kot w małym mieście”)
czwartek, 28 marca 2024
środa, 27 marca 2024
Zwyczaje i tradycje Wielkanocne
W minionym tygodniu po raz pierwszy gościliśmy w Filii Szczakowa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie. Tematem spotkania były polskie tradycje świąteczne. Wychowankowie chętnie opowiadali o rodzinnych zwyczajach i dzielili się swoimi ulubionymi przepisami. Dzięki prezentacji multimedialnej poznali także kilka ciekawostek o mniej znanych obrzędach – takich jak krakowskie Pucheroki albo raciborska Kawalkada Wielkanocna. Następnie, w ramach warsztatów plastycznych, wykonali piękne kartki świąteczne. Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją Wielkanocną, podzieliliśmy się jajkiem – tym razem czekoladowym. Każdy z wychowanków otrzymał także własną zakładkę do książek z wielkanocnym motywem. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w naszej filii, jednak mamy nadzieję, że od tej chwili będą częstymi gośćmi biblioteki w Szczakowej. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Z pewnością już niedługo odbędą się kolejne warsztaty.
wtorek, 26 marca 2024
14 marca - Dzień Motyla
poniedziałek, 25 marca 2024
Wiosna w ogrodzie - spotkanie w ZSP3
22 marca odwiedziłam dzieci z grupy Biedroneczki ZSP 3 w Jaworznie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o lisku Fenku, który pomagał rodzicom w ogrodzie. Maluchy dowiedziały się, jakie są pierwsze oznaki wiosny, oraz które zwierzęta wybudzają się ze snu lub wracają do naszego kraju po zimie. Podczas zajęć dzieci poszerzały wiedzę na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin.
niedziela, 24 marca 2024
sobota, 23 marca 2024
Zmiana godzin otwarcia Filii Szczakowa
Szanowni Czytelnicy, informujemy, iż od dnia 2 kwietnia 2024 r. zmieniają się godziny otwarcia Filii Szczakowa:
Poniedziałek: 10:00 - 18:00
Wtorek: 10.00 - 18.00
Środa: 09.00 - 15.00
Czwartek: 11.00 - 18.00
Piątek: 07.00 - 15.00
Przepraszamy za utrudnienia.
piątek, 22 marca 2024
Detektyw Pozytywka - Grzegorz Kasdepke - lekcja edukacyjna
źródło: własne
środa, 20 marca 2024
Biblioteczny przegląd prasy
Mamy przyjemność poinformować, że od marca Filia Szczakowa otrzymała prenumeratę trzech nowych czasopism. Na osoby zainteresowane tajnikami psychologii czeka magazyn „Sens”, a pasjonaci kultury mogą sięgnąć po miesięcznik „Pismo”. Tym czytelnikom, którym bliskie są tematy socjologiczne i społeczne, proponujemy najnowsze numery „Tygodnika Powszechnego”.
Czy wiedzą Państwo, jak często w Polsce zamyka się jakaś księgarnia? Według przytaczanej przez „Tygodnik Powszechny” (nr 11/3897) statystyki – raz na trzy dni. W tej sytuacji trudno mówić o kryzysie: to raczej apokalipsa, która sprawi, że już niedługo książkę będzie można kupić tylko w hurtowni, internecie albo sieciówce. Artykuł Moniki Ochędowskiej „Książka znika” zawiera pesymistyczną refleksję na temat polskiego rynku księgarskiego, a zarazem jest przyczynkiem o dyskusji o jednolitej cenie książki. Rozmawiając z księgarzami z niewielkich miast, autorka zastanawia się, czy można ochronić ich biznesy przed konkurencją w postaci Amazona czy Empiku. W niektórych krajach Europy było to możliwe – przykładem są Francja, przodująca w liczbie działających księgarni niezależnych (3700 w kraju, z czego 400 w samym Paryżu) oraz Niemcy (ok. 6000).
Z kolei w numerze 10/3896 „Tygodnika powszechnego” redaktor Łukasz Lamża wraca do tematu pandemii koronawirusa (artykuł „Rozliczenia z pandemią”) i zastanawia się, czy wciąż możemy odczuwać jej skutki. Polecamy Państwa uwadze także „Bliski wschód coraz bliższy” autorstwa Krzysztofa Strachota – czyli analizę tego, jak konflikt wokół Strefy Gazy może rozniecić inne ogniska zapalne na Bliskim Wschodzie.
Tematem głównym marcowego numeru „Sensu” jest poczucie humoru. Autorzy próbują dociec, skąd się bierze (czy jest nabyte, czy wrodzone?) oraz jakie czynniki je kształtują. Artykuł „Mimo wszystko” (autorki: Agnieszka Radomska, Ewa Stelmasik) mówi o wpływie poczucia humoru na leczenie traumy, a „Co kryje się pod żartem” (autor: Maciej Popławski) zawiera odpowiedź na pytanie o znaczenie śmiechu w psychoterapii. Z tego numeru „Sensu” mogą się Państwo także dowiedzieć, jak się kłócić konstruktywnie (artykuł „Szermierka słowna”, autorka: Agnieszka Radomska) i co zrobić, żeby wrócić do formy po przesileniu wiosennym („Rozhartowani”, autor: Jakub Szmyd).
W najnowszym „Piśmie” szczególnie polecamy sekcję prozy – ukazało się w niej opowiadanie Ali Smith, jednej z najciekawszych szkockich pisarek, od lat wymienianej w gronie potencjalnych kandydatek do Nagrody Nobla. W Polsce Ali Smith znana jest głównie z eksperymentalnej tetralogii pór roku (w kolejności: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna” i „Lato). Opowiadanie You choose/ Wybierz ty przetłumaczył Jerzy Kozłowski.
źródło: własne
Oprac. Marta Konieczny
środa, 13 marca 2024
Oscary - quiz
Za nami wielkie filmowe święto. W Dolby Theatre w Los Angeles zakończyła się 96. ceremonia wręczenia dorocznych Nagród Akademii Filmowej. Z tej okazji zapraszamy do wzięcia udziału w quizie.
źródło własne, za pomocą genially.com
Opracowanie: Anna Borkowska
wtorek, 12 marca 2024
Święto Kubusia Puchatka
Kubusia Puchatka nikomu nie trzeba przedstawiać – dzieci i dorośli na całym świecie uwielbiają przygody tego sympatycznego niedźwiadka. Nie wszyscy wiedzą jednak, że 18 stycznia Miś o Bardzo Małym Rozumku obchodzi swoje urodziny: w tym roku już dziewięćdziesiąte ósme. Z tej okazji w Filii Szczakowa odbyły się dwa spotkania dla pierwszoklasistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej na temat Alana Alexandra Milne i Christophera Robina – ojca i syna, dzięki którym powstały opowieści o najsłynniejszym niedźwiadku świata. Następnie przeczytaliśmy głośno książeczkę o Misiu Puchatku, który nie mógł się doczekać swoich urodzin. Po lekturze nasi młodzi czytelnicy wzięli udział w turnieju zagadek opartych na mechanice gry w Memory. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Misia i Krzysia. Następne urodziny Kubusia Puchatka dopiero za rok, jednak nasi pierwszoklasiści z pewnością odwiedzą nas znacznie szybciej.
Zimowe baśnie H. Ch. Andersena - prezentacja multimedialna
Zimowe baśnie Hansa Christiana Andersena były tematem spotkania z uczniami klasy III z ZSP nr 3 w Jaworznie.