piątek, 13 maja 2022

"Co czytały nasze mamy?" - "Szaleństwa panny Ewy" Kornel Makuszyński

"Szaleństwa panny Ewy" to powieść dla młodzieży, wydana w 1957 roku, napisana przez Kornela Makuszyńskiego - polskiego prozaika, poetę, felietonistę, krytyka teatralnego,  publicystę, członka Polskiej Akademii Literatury, laureata nagrody literackiej, udekorowanego Krzyżem Oficerskim i  Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, patrona wielu szkół. Od 1994 roku przyznawana jest Nagroda Literacka jego imienia. 

Ewa Tyszowska, tytułowa bohaterka powieści, to szesnastoletnia panienka o wielkim sercu i postrzelonej głowie, ciągle wpadająca w różne tarapaty. Ojciec panny Ewy jest bakteriologiem. Na czas pobytu w Chinach gdzie wybuchła epidemia, oddaje swoją córkę pod opiekę państwa Szymbartów. Po wielkiej awanturze z panią Szymbartową, Ewa ucieka przez  okno. Na jej drodze pojawia się malarz Jerzy Zawidzki. Od tej pory życie głównej bohaterki obfitować będzie w różne szaleństwa a ona sama przeżyje wiele przygód.

Ewa to bardzo sympatyczna  nastolatka o głowie pełnej szalonych pomysłów i sercu przepełnionym dobrem. Pomaga malarzowi rozwiązać problemy finansowe, przekonując wierzycieli do zakupu jego obrazów, oraz jego problemy sercowe, związane z piękną córką sąsiada. Wyciąga rękę do każdego kto potrzebuje pomocy. Wielu napotkanym ludziom pomaga w sprawach z pozoru beznadziejnych. Dobroć staje się zaraźliwa. Każdy kto choć trochę pobędzie z tytułową bohaterką staje się lepszym człowiekiem.

Książka bardzo sympatyczna, trochę smutku przeplata się z radością, humorem jak to w życiu bywa. Jest to niewątpliwie najweselsza, najsympatyczniejsza i najbardziej optymistyczna powieść Kornela Makuszyńskiego.

Polecam.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz