sobota, 23 kwietnia 2022

"Co czytały nasze mamy?" - "Odarpi, syn Egigwy" - Alina i Czesław Centkiewiczowie


 "Odarpi, syn Egigwy" - powieść przygodowa wydana w 1949 roku, autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów, pisarzy, podróżników, wybitnych znawców zagadnień dotyczących Antarktydy i Arktyki. Czesław Centkiewicz był członkiem pierwszej polskiej wyprawy polarnej, a Alicja Centkiewicz pierwszą Polką która stanęła na Antarktydzie.

Akcja utworu rozgrywa się w Grenlandii w XX wieku. Główny bohater to mały chłopiec o imieniu Odarpi, który u boku swojego ojca uczy się sztuki przetrwania w skrajnie trudnych i niekorzystnych warunkach, wśród bieli śniegów i lodowców dalekiej północy.

Egigwa - ojciec Odarpiego - świetnie znający reguły życia na Grenlandii, wprowadza syna w tajniki przetrwania, uczy odpowiedzialności i umiejętności niezbędnych do życia.

Nabytą od ojca umiejętność budowania śnieżnego iglo wykorzystuje podczas śnieżnej zamieci, gdy musi się ratować przed zamarznięciem. Następną umiejętnością przejętą od ojca jest polowanie, do którego używa psiego zaprzęgu. Upolowany mors pozwala rodzinie przetrwać trudny czas nocy polarnej. Odarpi pod nadzorem ojca nabiera wprawy w polowaniu. Następnym łupem jest niedźwiedzica. Na chłopca spadają coraz to nowe obowiązki. Zajmuje się utrzymaniem zaprzęgu, doglądaniem psów, pomaga bliskim w pracach domowych. Jest oddany swym obowiązkom i rodzinie. Egigwa dumny z syna sprawia mu prezent - kajak z foczych skór.

Autorzy przybliżają w swoim utworze kulturę, tradycje oraz mity i legendy, które rodzice opowiadają dzieciom. Opisane jest codzienne życie  mieszkańców, którzy nie zdążyli poznać białego człowieka z całą jego nowoczesnością i cywilizacją, życie, które  koncentruje się wokół przetrwania i walki o jutro. Takich Eskimosów już nie ma. Z tego powodu warto sięgnąć po tę pozycję.

Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz