piątek, 9 kwietnia 2021

"Co czytały nasze mamy?" - cykl powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego - Alfred Szklarski

Alfred Szklarski

(ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 09 kwietnia 1992 w Katowicach)

Dziś obchodzimy 29 rocznicę jego śmierci. Polski pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży.

Każda książka tego autora stanowi bardzo dobre źródło wiedzy o świecie, kulturach i zwyczajach ludzi zamieszkujących dalekie kraje.

Seria o Tomku Wilmowskim to najlepsze książki dzieciństwa jakie można sobie wyobrazić.


"Tomek w krainie kangurów"


                                                   

Książka o przygodach Tomka który razem z ojcem i bosmanem Nowickim poluje na australijskie zwierzęta. Główny bohater, bardzo bystry i sprytny przeżywa mnóstwo przeróżnych przygód z których wychodzi obronną ręką. Wiele osiąga dzięki uporowi, ciężkiej pracy i zaangażowaniu. Ratuje życie małej dziewczynki Sally, z którą nawiązuje nić przyjaźni.


"Tomek na Czarnym Lądzie"



Czytelnik towarzyszy głównemu bohaterowi podczas pełnej przygód wyprawy do Afryki. Tomek ratuje z rąk handlarzy niewolników Sambę, który potem towarzyszy mu oraz jego ekipie do końca wyprawy. Razem polują na dzikie zwierzęta i tropią nosorożce. Podczas jednej z wypraw Tomek zostaje ciężko zraniony.


 "Tomek na wojennej ścieżce"



Książka opisuje przygody nastoletniego Tomka, który spędza wakacje na kontynencie Ameryki Północnej, pośród prerii i skał Dzikiego Zachodu. Bierze udział w wyścigach konnych, pojedynkach na pistolety i zawodach rodeo. Poznajemy kulturę Indian a także ich wojowniczą naturę. Tomek zawiera prawdziwą przyjaźń z wodzem Apaczów. Piękna opowieść o przyjaźni, odwadze, i szacunku do Indian walczących o swoje prawa.


"Tomek na tropach Yeti"


Bohaterowie powieści przybywają pośpiesznie do Indii aby pomóc przyjacielowi w trudnej sytuacji. Uczestniczą w niesamowitych wyprawach w pobliżu najwyższych gór świata, jakimi są Himalaje. Cała wyprawa jest bardzo tajemnicza. Bohaterowie muszą wykazać się nie lada sprawnością oraz hartem ducha i ciała. Dla ratowania przyjaciela są gotowi ryzykować własne życie.


"Tajemnicza wyprawa Tomka"



Główny bohater Tomek Wilmowski wyrusza w podróż do Rosji a dokładnie na Syberię aby uwolnić kuzyna. Jego przyjaciele wyruszając wraz z nim,  ryzykują złapaniem i aresztowaniem. Jednakże mimo wszystkich przeciwności udaje im się uratować przyjaciela i bezpiecznie opuścić carską Rosję. Książka trzyma w napięciu do samego końca.


"Tomek wśród łowców głów"


Książka zawiera opis wyprawy badawczej do Nowej Gwinei. Głównym celem wyprawy, jest poznanie fauny i flory tej niebezpiecznej pod wieloma względami wyspy, pokrytej bujnymi lasami równikowymi. Wyspę zamieszkują wrogie ludy Papuasów.

Tomek musi pokonać wiele trudności i pogodzić się z niepowodzeniami, a nawet odprawiać czary. Ciekawe przygody, nieraz mrożące krew w żyłach, wspaniałe opisy przyrody zachęcają do zapoznania się z tą powieścią.


"Tomek wśród źródeł Amazonki"



Opowieść o poszukiwaniu przyjaciela uwięzionego przez buntowniczych Indian w zaginionym inkaskim mieście. Ekipa ratunkowa zostaje schwytana przez Indian z plemienia Kampów. Po wielu problemach wydostają się z niewoli i odnajdują poszukiwanego przyjaciela. Tomek i jego drużyna to ludzie odważni, mężni, umiejący dla przyjaciół zrobić wszystko, nawet za cenę życia.


"Tomek w Gran Chaco"



Dalszy ciąg przygód bohaterów podróżujących u źródeł Amazonii. Kraina Ameryki Południowej i Argentyny, rozległa równina rozciągająca się między rzeką Paragwaj a łańcuchem Andów. Trasa wędrówki wiedzie przez dzikie niezbadane tereny Gran Chaco. Bohaterowie docierają do miejsc nietkniętych przez człowieka. Coraz bardziej odczuwają tęsknotę za ojczyzną.


"Tomek w grobowcach faraonów"


Ostatni dziewiąty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół. Przenosimy się w gorące piaski pustyni i i grobowce faraonów. Tomek i jego grupa przyjaciół udaje się do Egiptu. Poszukują fałszerza egipskich dzieł sztuki. Uzyskując wsparcie angielskiego rządu i władz egipskich po długim pościgu, udaje im się wykonać zadanie.


Seria o Tomku nie została niestety zamknięta. Już jego dziewiąta księga Tomek w grobowcach faraonów" została ukończona przez ks. Adama Zalegę i wydana po śmierci autora, na podstawie jego zapisków.

Styl pisania Pana Alfreda Szklarskiego jest lekki, przyjemny i łatwy w odbiorze, przez co jego książki czyta się z ogromnym zainteresowaniem. To skarbnica wiedzy utrwalona na kartach jego powieści.

Seria o Tomku to jedna z tych, którą dzieci i młodzież powinna bezwzględnie poznać. Jestem pewna, że pozostanie w sercach czytelników na długo.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz