Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku, zatem dziś przypada setna rocznica poety. Jeden z najwybitniejszych (obok Tadeusza Gajcego) twórców z okresu II wojny światowej. Będąc żołnierzem Armii Krajowej służył w dwóch batalionach: „Zośka” i Parasol”. Rwał się do walki, choć dowódcy niechętnie ryzykowali jego życie, zdając sobie sprawę z niezwykłego talentu Baczyńskiego. Krzysztof Kamil Baczyński, którego młodość przypadła na trudny czas okupacji, dojrzewał bardzo szybko, a jego przeżycia i przemyślenia znajdowały odbicie w pisanej przez niego poezji. Często wiersze pisał w liczbie mnogiej, traktując je jako głos całego pokolenia Kolumbów. Ważne miejsce w poezji zajmują erotyki pisane dla żony Barbary. Krzysztof zginął w czwartym dniu powstania, jego żona niecały miesiąc później – 1 września 1944 r.
Baczyński został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Armii Krajowej, a 2 lata temu otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W uzasadnieniu podkreślono jego wybitne zasługi dla niepodległości Polski i osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury polskiej.
W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
"Artysta zginął w wieku 23 lat, jednak poezja, którą intensywnie tworzył zaledwie przez kilka lat, jest dowodem jego wybitnego talentu. Poeta w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna, ale też pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia, związaną z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią" – napisano w ustawie.
źródło własne
Książki leżą obok siebie na stoliku. W górnej części znajduje się żółta kartka ze zdjęciem i napisem Krzysztof Kamil Baczyński 100. rocznica urodzin.
Zachęcamy do sięgnięcia po tomiki poezji tego niezwykle utalentowanego Polaka, który dokonał wyboru i oddał życie dla swej Ojczyzny, pomimo młodego wieku, strachu przed śmiercią.
Jest on również bohaterem książek biograficznych:
1. „Żołnierz, poeta, czasu kurz… . Wspomnienia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim pod red. Zbigniewa Wasilewskiego,
2. „Miłość i śmierć Krzysztofa” Wisława Budzyńskiego
oraz
3. „Ty jesteś moje imię”, która to książka, autorstwa Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, jest zbeletryzowaną opowieścią o miłości Basi i Krzysztofa Baczyńskich.
Zapraszamy do biblioteki!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz