poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Wiosenne ptaki

W bibliotece odbyło się 5 spotkań edukacyjnych 📚, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 17 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 🏫. Podczas zajęć miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną o ptakach wiosennych 🦢🐦, takich jak bocian, kukułka, skowronek i kos. Dzieci układały puzzle 🧩 oraz tworzyły prace plastyczne 🎨. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i wspólne odkrywanie tajemnic przyrody! 🌸

Na zdjęciu znajduje się grupa małych dzieci siedzących przy jasnych stolikach w bibliotece. Dzieci są zwrócone w stronę ekranu telewizora, na którym wyświetlony jest obraz ptaka z napisem „SŁOWIK”. Bibliotekarka, ubrana w beżowy sweter z kolorowym rękawem i niebieskim szalikiem, stoi z boku i obserwuje dzieci. W tle widać regały z książkami, w tym półki z literaturą dla dzieci i czasopismami. Pomieszczenie jest jasne i przestronne, z drewnianymi meblami i krzesłami. Dzieci wydają się być skupione i zainteresowane prezentacją.

Na zdjęciu znajduje się kilka wykonanych przez dzieci prac plastycznych przedstawiających bociany. Każda praca składa się z wydrukowanego i wyciętego wizerunku bociana, umieszczonego na rolce papieru oklejonej brązowym papierem kolorowym. U podstawy bocianów znajduje się biała i beżowa dekoracyjna wiklina przypominająca gniazdo. Dekoracje ustawione są na drewnianym stole w pomieszczeniu pełnym książek - w bibliotece. W tle widoczne są regały z książkami oraz kolorowe dekoracje.

Zdjęcie przedstawia bibliotekę, w której odbywa się spotkanie z dziećmi. Wokół dużych, połączonych stołów siedzi grupa przedszkolaków, uważnie słuchających pani bibliotekarki czytającej książkę. Kobieta, ubrana w ciepły sweter i szalik, stoi przy półce z książkami i trzyma w rękach kolorową książkę z ilustracjami. Dzieci, ubrane w różnokolorowe ubrania, siedzą na krzesłach i wyglądają na zaciekawione lub zamyślone. W tle widać regały pełne książek, a na jednym z nich stoją kolorowe maskotki i książki dla dzieci.

Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy drewnianych stołach w bibliotece. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach plastycznych. Każde dziecko wykonuje pracę manualną, używając nożyczek, kleju i kolorowego papieru. Niektóre z nich wycinają obrazki bocianów, inne sklejają elementy pracy. W tle widać regały z książkami. Dzieci są skupione na swoich zadaniach, a ich twarze wyrażają koncentrację i zaangażowanie.

Na zdjęciu widoczna jest grupa dzieci siedzących przy jasnych drewnianych stolikach w bibliotece. Dzieci uczestniczą w warsztatach plastycznych – wycinają i ozdabiają papierowe sylwetki bocianów oraz pracują z rolkami po papierze toaletowym, klejem i nożyczkami. W tle znajdują się regały wypełnione książkami oraz ekran wyświetlający zdjęcie kosa. W pomieszczeniu są również trzy dorosłe kobiety – jedna stoi z telefonem, druga obserwuje dzieci, a trzecia prowadzić zajęcia. Atmosfera jest skupiona i kreatywna.
Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy jasnych drewnianych stolikach w bibliotece. Dzieci skupiają uwagę na ekranie telewizora stojącego na regale z czasopismami. Na ekranie wyświetlany jest prezentacja przyrodnicza – widać ptaka. W pomieszczeniu znajdują się również dwie panie bibliotekarki, które stoją przy półce z książkami po lewej stronie i prowadzą zajęcia, oraz pani przedszkolanka, która stoi z prawej strony i robi zdjęcie telefonem. W tle widoczne są regały pełne książek. Atmosfera jest spokojna i edukacyjna.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci uczestniczących w zajęciach edukacyjnych w bibliotece. Dzieci siedzą przy stolikach, a dwoje z nich podnosi ręce, chcąc odpowiedzieć na pytanie lub zabrać głos. Panie bibliotekarki stoją na przodzie — jedna mówi i uśmiecha się, druga obserwuje grupę. W tle widać regały z książkami, kolorowe czasopisma oraz ekran z prezentacją multimedialną. Atmosfera jest żywa i zaangażowana.

Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy stołach w bibliotece i słuchających bibliotekarki, która prowadzi zajęcia. Bibliotekarka stoi przed dziećmi, trzymając w rękach planszę z kolorowymi zdjęciami przedstawiającymi motyle. Dzieci uważnie patrzą, niektóre podnoszą ręce, jakby chciały odpowiedzieć na pytanie lub coś powiedzieć. W tle widać regały z książkami, kolorowe dekoracje i ekran tv stojący na regale z czasopismami. Panuje ciepła, edukacyjna atmosfera.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci siedzących przy stołach w bibliotece lub klasie. Dzieci układają duże puzzle z obrazkami ptaków. Część dzieci pracuje razem nad ułożonym już obrazkiem z ptakiem drapieżnym, a inne dopiero zaczynają układać swoje puzzle. W tle widać regał z książkami oraz inne dzieci pracujące przy kolejnych stolikach. Atmosfera jest skupiona i edukacyjna.

Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy drewnianych stolikach w bibliotece. Dwoje dzieci na pierwszym planie układa obrazki z dużych puzzli przedstawiających zwierzęta i przyrodę. Dziewczynka z lewej strony ma na sobie bluzę z motywem jednorożców i różową gumkę we włosach, a dziewczynka po prawej stronie nosi różową bluzę w cętki. W tle inne dzieci również są skupione na różnych aktywnościach przy stole. Panuje atmosfera skupienia i zabawy edukacyjnej.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzących przy stole w bibliotece i zajmujących się kolorowaniem obrazków. Na stole leży wiele kredek o różnych kolorach, a każde dziecko skupione jest na swojej pracy plastycznej. Widać, że kolorują ilustracje przedstawiające ptaki. Atmosfera na zdjęciu wydaje się być radosna i twórcza, a dzieci są zaangażowane w swoją aktywność.

Na zdjęciu widać chłopca siedzącego w bibliotece, trzymającego przed sobą kartkę z kolorowanką przedstawiającą bociana. Chłopiec z dumą prezentuje swoją pracę, która jest starannie pokolorowana. W tle znajdują się inne dzieci zajęte pracą przy stolikach oraz półki pełne książek. Na górze kartki widnieje imię chłopca - Olaf. Panuje przyjazna i kreatywna atmosfera.

Na zdjęciu widzimy małą dziewczynkę siedzącą przy stole w bibliotece, która z dumą pokazuje pokolorowany rysunek bociana. Dziewczynka ma blond włosy i nosi różową bluzkę w czarne cętki oraz szary komin. Przed nią na stole leży inny, częściowo pokolorowany rysunek ptaka oraz rozrzucone kolorowe kredki. W tle widać inne dzieci zajęte rysowaniem oraz półki pełne książek. Atmosfera na zdjęciu jest radosna i twórcza.

Na zdjęciu znajduje się chłopiec w wieku przedszkolnym, stojący w bibliotece. Trzyma w rękach dwa przedmioty: w lewej dłoni kolorową zakładkę do książki z postaciami żabek, a w prawej – własnoręcznie pokolorowany rysunek bociana stojącego nad wodą. W tle widać inne dzieci siedzące przy stole oraz panią bibliotekarkę czytającą książkę. Półki z książkami wypełniają przestrzeń za nimi, nadając miejscu przytulny i edukacyjny klimat.


Źródło własne

środa, 2 kwietnia 2025

Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy - wystawa


Tło: białe. Plakat przedstawia dwie, duże, ludzkie dłonie, szarego koloru, ze złotymi obrysami, które tylko gdzieniegdzie równo nachodzą na grafikę. Górna dłoń jest otwarta do dołu, poniżej niej druga z rotwarta do góry. Pomiędzy nimi gwiazdki - symbol Unii Europejskiej. Tekst: Patroni Zjednoczonej Europy św. Jan Paweł II i Robert Schuman. 2-25 kwietnia 2025 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Rynek Główny 17. 43-600 Jaworzno. Logotypy: MBP w Jaworznie, Dom Rodzinny Jana Pawła II Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.


Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE,  Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pt. Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, którą prezentować będziemy w Bibliotece Głównej w okresie od 2 do 25 kwietnia 2025 r. Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu przybliżenie postaci papieża oraz Roberta Schumana – jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej po II wojnie światowej. Przedstawia ich wizję zjednoczonej Europy, a także działania na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny nacisk położony został na wartości chrześcijańskie, które reprezentowali i które były głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, odgrywając kluczową rolę w budowaniu idei zjednoczonej Europy.

W 2024 r. wystawa była prezentowana w Luksemburgu, Brukseli oraz w Sanktuarium w La Salette we Francji, w związku z dwudziestą rocznicą największego rozszerzenia Unii Europejskiej. Autorzy ekspozycji pragnęli ukazać kontekst historyczny, zwłaszcza wydarzenia po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, gdzie władze komunistyczne ograniczały podstawowe prawa obywatelskie. Na tym tle przedstawiono postacie Roberta Schumana i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którego doświadczenia życiowe ukształtowały przekonanie o konieczności respektowania praw każdego człowieka oraz dążenie do pokoju w Europie i na świecie.

Bez aktywności Jana Pawła II jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, jego licznych spotkań z politykami, głowami państw i wpływowymi osobistościami, trudno wyobrazić sobie pokojowy upadek muru berlińskiego oraz późniejszy proces integracji Europy.

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1988 r. na forum Parlamentu Europejskiego najlepiej oddają jego wizję zjednoczonego kontynentu:

„Pragnieniem moim, jako najwyższego pasterza Kościoła Powszechnego, przybyłego z Europy Wschodniej i znającego aspiracje ludów słowiańskich, owego drugiego «płuca» naszej wspólnej europejskiej ojczyzny, jest, aby Europa, wybierająca suwerennie swe wolne instytucje, mogła z czasem rozrosnąć się do rozmiarów, jakimi obdarzyła ją geografia, a zwłaszcza historia”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i refleksji nad ideami, które kształtowały dzisiejszą Europę!

Autorzy projektu: Tomasz Bagiński i Magdalena Maślona
Współpraca i nadzór merytoryczny: Dominika Jamrozy
Kuratorzy Wystawy: dr Marek Lyszczyna, Tomasz Bagiński
Współpraca: Anna Czajkowska-sSłapat, Magdalena Klaja, Artur Oboza

źródło: https://domjp2.pl/aktualnosc/wystawa-o-janie-pawle-ii-i-robercie-schumanie-w-warszawie

źródło zdjęcia: MBP Jaworzno

20. rocznica śmieci Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II, urodzony jako Karol Wojtyła 18 maja 1920 r. w Wadowicach, był pierwszym papieżem spoza Włoch od ponad 450 lat. Jego wybór na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. był momentem przełomowym w historii Kościoła katolickiego.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, odwiedzając 129 krajów. Był orędownikiem pokoju, dialogu międzyreligijnego oraz praw człowieka. Jego wkład w upadek komunizmu, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, jest powszechnie uznawany – miał istotny wpływ na pokojowe przemiany, które doprowadziły do obalenia żelaznej kurtyny.

Jako papież ogłosił 14 encyklik i wyniósł na ołtarze ponad 1 300 błogosławionych oraz 482 świętych – więcej niż którykolwiek z jego poprzedników. Był również znany ze swojego bliskiego kontaktu z młodzieżą, czego wyrazem było ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.

Po jego śmierci 2 kwietnia 2005 r. rozpoczął się szybki proces beatyfikacyjny. Beatyfikowany 1 maja 2011 r. i kanonizowany 27 kwietnia 2014 r., Jan Paweł II pozostaje jednym z najbardziej wpływowych i czczonych papieży w historii Kościoła katolickiego.

Biblioteka jest instytucją, która smamym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest wymownym znakiem jedności kolejnych pokoleń (…) które z roznorodnosci czasów i kwestii tworzą wspólne partymonium kultury i nauki.

źródło własne za pomocą Genially.

wtorek, 1 kwietnia 2025

Wojciech Jerzy Has - Patron roku 2025 - w 100. rocznicę urodzin

 

Grafika upamiętniająca Wojciecha Jerzego Hasa jako Patrona 2025 roku. Po lewej stronie znajduje się granatowe tło z białym i różowym napisem: PATRON 2025 oraz imieniem i nazwiskiem reżysera. Poniżej widnieje informacja o 100. rocznicy jego urodzin i datach życia (1.04.1925 – 3.10.2000). Po prawej stronie umieszczono czarno-białą fotografię Wojciecha Jerzego Hasa. Reżyser, ubrany w ciemną marynarkę, jasny golf i czapkę z daszkiem, wychyla się przez niewielkie poddaszowe okno drewnianego budynku. W rękach trzyma jajko, patrząc z lekkim uśmiechem w stronę aparatu.

Prezentacja

Opracowanie: Anna Borkowska

Za pomocą Genially

Opis alternatywny


Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025

 

Tło: białe z kołami na obrzeżach w kolorach zielonym i brązowym. Grafika: na trawie, tyłem, po turecku siedzi kobieta z rudymi włosami, ubrana w brązowy sweter i szare spodnie. W jednej ręce trzyma brązową filiżankę z kawą, a w drugiej książkę. Naprzeciwko stoi chłopiec z rudymi włosami, w beżowej koszulce i niebieskich spodniach na szelkach. W ręce trzyma książkę w brązowej okładce. Przed kobietą siedzi dziecko, jego twarz zasłania duża, zielona książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika 2025. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Na dole dwa logotypy: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie i Jaworzno-źródło energii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku! Jeśli kochasz książki i regularnie odwiedzasz naszą bibliotekę, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Liczy się aktywność - im więcej czytasz, tym większe masz szanse na wygraną!

Kto może wziąć udział?
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak wziąć udział?
To proste! Wystarczy często wypożyczać i oddawać się lekturze.

Nagrody
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz satysfakcja z czytelniczego sukcesu!

Nasz konkurs trwa od 2 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.

Nie zwlekaj – odwiedź bibliotekę i dołącz do rywalizacji! Czekamy na Ciebie!


Regulamin


źródło: MBP Jaworzno