środa, 11 grudnia 2024

Historia mówiona. Dzieje Liceum Medycznego. Rozmowa z Wiesławą Wroną-Marcelą oraz Grażyną Szymiec

 

Plakat promujący wydarzenie „Historia Mówiona” organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie, Dział Informacji Regionalnej, Filię Szczakowa. W centralnej części znajduje się tytuł „Historia Mówiona” oraz informacja o temacie rozmowy: „Dzieje Liceum Medycznego w Jaworznie” z Wiesławą Wroną-Marcelą i Grażyną Szymiec. Tło plakatu przedstawia mikrofon studyjny, a całość utrzymana jest w ciepłych, złotych tonacjach. W dolnej części umieszczono logo miasta Jaworzno oraz logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Zapraszamy do wysłuchania wyjątkowej opowieści o szkole medycznej, która, choć dziś już nie istnieje, na zawsze zapisała się w sercach wielu pokoleń absolwentów. Założona w 1962 roku, przez Bronisławę Siewniak, placówka była miejscem niezwykłym, co pięknie ukazują wspomnienia Wiesławy Wrony-Marceli, ostatniej dyrektorki Zespołu Szkół Medycznych w Jaworznie oraz Grażyny Szymiec, pielęgniarki i nauczycielki, które należały do grona uczennic pierwszego rocznika. Kobiety z oddaniem kształciły i inspirowały młode dziewczęta, przygotowując je do szlachetnego zawodu pielęgniarki. In Memoriam Pani Wiesławie Wronie-Marceli.

Historia mówiona

Transkrypcja

piątek, 6 grudnia 2024

Mikołajkowe warsztaty artystyczne

 

Na zdjęciu widzimy dekorację świąteczną z warsztatów artystycznych „Mikołajkowe Warsztaty Artystyczne”. Na pierwszym planie znajdują się trzy ręcznie wykonane figurki Mikołajów z czerwonego papieru. Ich twarze zdobią białe, papierowe brody, ruchome oczka oraz różowe noski z pomponików. Figurki są ozdobione żółtymi wstążkami u góry. W tle widnieje plakat nawiązujący do świątecznego klimatu, przedstawiający postać Świętego Mikołaja, sanie z reniferami oraz napisy w języku polskim. Tło wnętrze biblioteki, widoczne regały z książkami w tle.

W tym roku biblioteka dołączyła do organizacji Mikołajek razem z Domem Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej 🎅🎄.

🎨 Dzieci licznie przybyły, by wziąć udział w artystycznych warsztatach, podczas których stworzyły własne Mikołaje, choinki i prezenty! 🎁🌲 To była świetna okazja do zabawy, kreatywności i świątecznego nastroju.

🎁 Na koniec uczestnicy otrzymali mikołajkowe zakładki i naklejki 🎅✨. Dziękujemy wszystkim za udział i cudowną atmosferę!



Zdjęcie przedstawia grupę dzieci i dorosłych uczestniczących w warsztatach plastycznych w bibliotece. Uczestnicy siedzą przy stołach wypełnionych materiałami do rękodzieła, takimi jak kolorowy papier, kleje, pompony i inne akcesoria. Na ścianach widać półki pełne książek, a pomieszczenie jest jasno oświetlone, tworząc przytulną atmosferę. W tle znajduje się zielona ściana i ozdoby świąteczne oznaczają, że warsztaty są związane z Mikołajkami. Dzieci i dorośli pracują razem, koncentrując się na swoich projektach.

Na zdjęciu widać grupę dzieci i dorosłych biorących udział w warsztatach plastycznych w bibliotece. Stoły są pokryte kolorowymi materiałami, takimi jak papier, kleje, nożyczki i ozdoby, a uczestnicy wykonują świąteczne dekoracje. Dzieci są ubrane w świąteczne stroje, w tym czerwone sukienki i swetry z motywami bożonarodzeniowymi. W tle widać regały z książkami, zieloną ścianę oraz ozdobioną choinkę. Atmosfera jest ciepła i twórcza.

źródło zdjęć: własne

Mikołajkowa krzyżówka

 

6 grudnia zapraszamy Was do wspólnej zabawy! Przygotowaliśmy specjalną krzyżówkę o Świętym Mikołaju.

Sprawdźcie swoją wiedzę o świątecznym bohaterze i poczujcie magię Mikołajek.

Krzyżówka


źródło: własne
Opracowanie : Karin Wawrzynek
Za pomocą learning. apps

środa, 4 grudnia 2024

4 grudnia - Barbórka - Dzień Górnika w bibliotece!

Na zdjęciu widać bibliotekę, w której mężczyzna ubrany w tradycyjny górniczy mundur z charakterystycznym czarnym strojem i białym pióropuszem na czapce prowadzi zajęcia dla grupy dzieci. Dzieci siedzą przy stołach i z zainteresowaniem słuchają mężczyzny. W tle znajdują się półki z książkami, a na nich widoczne są różnorodne publikacje. Na blacie znajdują się rekwizyty związane z tematyką spotkania, m.in. tradycyjne przedmioty górnicze. W pomieszczeniu panuje przyjazna i edukacyjna atmosfera.

 Z okazji dzisiejszego święta 04.12. - BARBÓRKI, w naszej Filii gościliśmy gościa specjalnego -górnika, który w odświętnym stroju opowiedział dzieciom z ZSP nr 3 o swojej pracy. Grupa uczestników z dużym zainteresowaniem obejrzała rekwizyty, jakie są potrzebne do wydobycia węgla oraz wysłuchała trochę historii o kopalniach. Obejrzano prezentację przygotowaną nt. specyfiki pracy górników, ważnych elementów ich stroju, godła górniczego oraz kogucich barw piór przy czapce - górniczej czako. Wszyscy mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia i lampką oraz górnikiem, a także zadania nurtujących ich pytań o przyszłość kopalni w naszym mieście. Na koniec każdy przedszkolak wykonał prace plastyczną za pomocą węgla i dostał naklejkę oraz cukierek. Wszyscy także zapoznali do zdjęcia na tle tematycznej wystawki książkowej.

Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w tradycyjny górniczy mundur, który prowadzi spotkanie z grupą dzieci w bibliotece. Mężczyzna trzyma w rękach sprzęt górniczy, najprawdopodobniej latarkę czołową lub miernik. Dzieci siedzą przy stole, uważnie słuchając i obserwując, co mówi prowadzący. W tle widać regały z książkami oraz różne dekoracje, w tym lampy górnicze i inne eksponaty związane z tematem górnictwa. Sala jest jasna, z dużymi oknami z prawej strony. Na ścianie znajduje się napis: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka” oraz cytat z myślą M.T. Cicerona.

Zdjęcie przedstawia zajęcia w bibliotece, w których uczestniczy grupa dzieci siedzących przy stołach. Uwagę dzieci skupia mężczyzna ubrany w strój górniczy, trzymający lampkę górniczą, prowadzi pokaz i opowiada o pracy górnika. Na ścianie wisi tablica z cytatem autorstwa Marka Tuliusza Cycerona: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. W tle znajdują się regały pełne książek oraz kilka osób dorosłych, prawdopodobnie nauczyciele lub opiekunowie, którzy towarzyszą dzieciom.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci siedzących przy stołach w bibliotece, uważnie obserwujących mężczyznę ubranego w strój górniczy. Mężczyzna prezentuje lampę górniczą, trzymając ją w dłoni. Na stole obok niego znajdują się różne przedmioty związane z górnictwem, w tym biały kask ochronny. W tle widoczne są półki z książkami oraz zielona ściana. Obok grupy stoi kobieta, która również obserwuje przebieg zajęć. Jest to edukacyjne spotkanie dla dzieci.

Na zdjęciu widzimy stół, na którym znajdują się różne przedmioty związane z górnictwem i tradycjami górniczymi. Wśród nich jest biała kask górniczy z lampką, tradycyjna lampa karbidowa, latarka oraz elegancka czapka górnicza ozdobiona złotym haftem i białymi piórami. Obok znajduje się złoty futerał i para rękawic ochronnych. W tle widoczne są regały z książkami, oznaczające, że zdjęcie wykonano w bibliotece.


Na zdjęciu widzimy mężczyznę ubranego w górniczy mundur galowy, który stoi w bibliotece i prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci. Na stole przed nim znajdują się różne przedmioty związane z górnictwem, w tym czapka górnicza z pióropuszem, kaski ochronne oraz lampy górnicze. W tle widoczne są regały z książkami. Na pierwszym planie troje dzieci z zainteresowaniem słucha prowadzącego. Atmosfera jest swobodna i edukacyjna.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci siedzących przy kilku stołach w bibliotece, która ma jasnozielone ściany i regały wypełnione książkami. W pomieszczeniu znajdują się także dwie panie bibliotekarki, prowadzące zajęcia. Na ścianie wisi monitor, na którym wyświetlana jest prezentacja o górnikach. Dzieci są zwrócone w różnych kierunkach, wyglądają na zainteresowane i aktywne. W tle widoczne są półki z książkami oraz czasopismami, a także godło Polski na ścianie.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna ubrany w strój górniczy, stojący w bibliotece. Trzyma w rękach świecącą latarkę górniczą. Przed nim siedzi przy stole dwóch chłopców, którzy z zainteresowaniem słuchają i obserwują prezentację. W tle widać półki pełne książek oraz elementy wyposażenia biblioteki, takie jak kaski i lampy górnicze, które są częścią pokazu edukacyjnego.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzących przy stołach w bibliotece, otoczonych regałami z książkami. Po lewej stronie z przodu siedzi mężczyzna ubrany w czarny strój nawiązujący do tradycyjnego górniczego munduru. Po prawej stronie widoczne są trzy panie bibliotekarki - jedna z nich czyta książkę, a pozostałe stoją obok i obserwują dzieci. W tle widać dekoracje biblioteki, w tym cytat na ścianie, regały pełne książek oraz różne elementy wystroju. Dzieci wydają się zainteresowane i zaangażowane w wydarzenie.

Na zdjęciu widać bibliotekę z zielonymi ścianami i półkami pełnymi książek. Na ścianie wisi tabliczka z cytatem M.T. Cicerona: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” Na pierwszym planie znajdują się stoliki z różnymi przedmiotami związanymi z górnictwem, takimi jak biały kask ochronny, rękawice robocze, lampa górnicza, czapka górnicza z pióropuszem oraz elementy odzieży ochronnej. W centrum stoi bibliotekarka ubrana w czarną marynarkę i spodnie, prezentuje dzieciom przedmioty wiązane z  górnictwem dwa małe kilofy. Jedno z dzieci, ubrane w zieloną bluzę w wzory, podnosi rękę i wskazuje na coś palcem. Zdjęcie przedstawia edukacyjne spotkanie w bibliotece na temat górnictwa, gdzie dzieci mogą zobaczyć i dotknąć eksponatów związanych z tym zawodem.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci siedzących przy stołach w bibliotece. Po prawej stronie stoi mężczyzna w stroju górniczym, trzymający chustkę, prawdopodobnie prowadzący spotkanie edukacyjne. W tle widać półki z książkami, osoby dorosłe oraz telewizor z prezentacją dotyczącą górnictwa. Na ścianie znajduje się napis w języku polskim: „Czytanie rozwija rozum, odmładza charakter, uszlachetnia w chwilach trudu, daje pomoc i pocieszenie”. Atmosfera jest edukacyjna i zaangażowana.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna ubrany w tradycyjny strój górniczy z czapką z pióropuszem i medalami, stojący obok chłopca. Chłopiec nosi czerwoną bluzę z logo Spider-Mana oraz białą kask górniczą, trzymając lampę górniczą w ręku. W tle widać regały z książkami w bibliotece. Obaj stoją przy ladzie bibliotecznej.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w górniczym mundurze galowym oraz dziewczynka. Mężczyzna ma na głowie czako z pióropuszem, ozdobione emblematem górniczym, oraz czarny mundur z medalem i złotymi guzikami. Dziewczynka nosi biały kask górniczy, różową spódniczkę w białe kropki, szary sweterek i ciepłe buty. W ręce trzyma lampę górniczą. Za nimi widać wnętrze biblioteki z półkami pełnymi książek i elementami dekoracyjnymi, w tym pamiątkami górniczymi.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci w bibliotece, siedzących przy stole i zajmujących się rysowaniem lub kolorowaniem obrazków. Na stole leżą kartki z ilustracjami oraz otwarte książki, prawdopodobnie służące jako inspiracja. W tle znajdują się regały wypełnione książkami. Dzieci są uśmiechnięte, zaangażowane w swoją pracę i wydają się dobrze bawić.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci w bibliotece, siedzących przy stołach i uczestniczących w zajęciach plastycznych. Na pierwszym planie dwie dziewczynki prezentują swoje prace wykonane węglem na papierze – przedstawiają one rysunki o dynamicznym, ciemnym charakterze. W tle widać inne dzieci zajęte tworzeniem swoich prac, otoczone regałami pełnymi książek. Atmosfera na zdjęciu jest twórcza i skupiona.

Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy drewnianym stole i rysujących czarnymi kredkami na białych kartkach. Ich prace przedstawiają postacie ludzkie, a niektóre rysunki są zacieniowane. Dzieci są skupione na swoich pracach, a jedno z nich, chłopiec w bluzie z logo Marvela, patrzy prosto w obiektyw. W tle znajdują się regały pełne książek, zajęcia odbywają się w bibliotece. Na stoliku leży również książka o zawodach z ilustracją górnika na okładce.

Na zdjęciu znajduje się grupa dzieci w bibliotece, uczestnicząca w zajęciach plastycznych. Dzieci siedzą przy drewnianych stołach, rysując czarnymi kredkami na białych kartkach. W tle widać regały wypełnione kolorowymi książkami oraz inne dzieci skupione na swoich pracach. Niektóre dzieci patrzą w stronę aparatu, inne są pochłonięte rysowaniem. Atmosfera wydaje się ciepła i pełna kreatywnej energii.

Na zdjęciu widać grupę dzieci siedzących przy stolikach w bibliotece. W tle znajdują się regały pełne książek oraz regał z czasopismami. Mężczyzna w czarnym mundurze górniczym podaje dzieciom pudełko z cukierkami z którego jedno z dzieci wyciągają słodycze.

Na zdjęciu widać grupę osób znajdującą się w bibliotece. Na pierwszym planie stoi górnik w eleganckim stroju galowym, który otrzymuje dyplom, podziękowania i upominek od  trzech pań bibliotekarek i trójki dzieci. Wnętrze biblioteki jest wypełnione regałami pełnymi książek, a ściany są w jasnym, zielonym kolorze. Atmosfera wydaje się przyjazna i edukacyjna.

Na zdjęciu znajduje się grupa dzieci wraz z  górnikiem, 3 paniami bibliotekarkami i panią przedszkolanką w bibliotece. Górnik stoi po lewej stronie, ubrany w galowy mundur górniczy z czako na głowie, w ręce, trzyma książkę i dyplom.Po prawej stronie stoją 4 panie. Wokół nich znajduje się grupa uśmiechniętych dzieci w różnym wieku. W tle widoczne są regały z książkami oraz jasne, zielone ściany. Atmosfera zdjęcia jest serdeczna i edukacyjna.

Zdjęcie przedstawia podziękowanie skierowane do Pana Sebastiana Gurbisza z okazji Barbórki 2024, górniczego święta. Tekst zawiera życzenia uśmiechów, sukcesów, zadowolenia, bezpieczeństwa podczas każdej zmiany oraz zdrowia. Na dole podziękowań znajduje się logo Barbórki z górniczą czapką, kilofami i datą "2024". Całość jest podpisana miejscem i datą: "Jaworzno, dnia 4 grudnia 2024 r.". Styl pisma jest elegancki i formalny.


Zdjęcie przedstawia wystawę w bibliotece, zorganizowaną z okazji Barbórki – święta górników, obchodzonego 4 grudnia. Na pierwszym planie widać górniczą czapkę z białym pióropuszem oraz różne materiały związane z górnictwem, takie jak książki, broszury. Na środku znajduje się kolorowy plakat z napisem „Barbórka – Dzień Górnika 4 grudnia”, przedstawiający wesołą postać górnika obok wagonika wypełnionego węglem. Po prawej stronie stoi czarna figurka górnika z lampą w ręku. W tle znajdują się regały pełne książek, tworząc przytulną atmosferę biblioteki

Tło: sala biblioteczna. Na zdjęciu widać kolekcję przedmiotów związanych z górnictwem ustawioną na drewnianym regale w bibliotece. Na półce znajdują się ozdobne kufle w stylu górniczym, figurki oraz młotki symbolizujące górnicze narzędzia. Po prawej stronie widoczna jest górnicza czapka z białym pióropuszem oraz haftowanymi emblematami. W tle znajdują się regały z książkami, w tym literaturą fantastyczną. Całość prezentuje się jako wystawa tematyczna związana z kulturą i historią górnictwa

Na zdjęciu znajduje się bryła węgla ustawiona na drewnianej półce w bibliotece. W tle widoczna jest książka z serii „Poznaj ciekawe zawody” o tytule „Górnik”, przedstawiająca ilustrację uśmiechniętego górnika w kasku i z kilofem w dłoni. Za ekspozycją można dostrzec regały pełne książek, które nadają miejscu charakterystyczny wygląd biblioteki. Ekspozycja wydaje się być częścią tematycznej wystawy związanej z górnictwem.


źródło: własne

wtorek, 3 grudnia 2024

"Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły" - konkurs plastyczny

 📢 Mamy świetną wiadomość! Przedłużamy termin składania prac w konkursie plastycznym 🎨 "Plastuś wesoły zaprowadzi nas do szkoły" do 30 grudnia 2024!

Zachęcamy przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej do wykorzystania dodatkowego czasu na stworzenie wyjątkowych prac, które pokażą ich wizję radosnej drogi do szkoły z Plastusiem.

Czekamy na Wasze kreatywne dzieła! 🎨

Regulamin i karty zgłoszenia


Plakat promujący konkurs plastyczny organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie, Filię Szczakowa oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Jaworznie.  Centralnym elementem plakatu jest kolorowy napis „Plastuś Wesoły zaprowadzi nas do szkoły”, który wygląda jak uformowany z plasteliny w odcieniach różu, niebieskiego, białego i żółtego. W tle, w dolnej części, widoczne są kulki plasteliny w różnych kolorach. Na dole plakatu, na różowym pasku, umieszczono napis „konkurs plastyczny”.  Projekt ma radosny i dziecięcy charakter, sugerujący kreatywność oraz nawiązujący do tematyki plasteliny i sztuki plastycznej.
źródło: własne

poniedziałek, 2 grudnia 2024

Poznajemy teatr - zajęcia dla przedszkolaków

 W naszej Filii zostały przeprowadzone zajęcia dla przedszkolaków z ZSP nr 3 „Poznajemy teatr” 🎭. Grupa dowiedziała się, jak kiedyś wyglądał teatr🏛️, co to scena 🎬, kurtyna widownia 🎟️i sam spektakl, kto pracuje w tej instytucji 👩‍🎨👨‍🎭i jak należy się zachować podczas przedstawienia🤫. Dzieci wysłuchały tekstu baśni Kot w butach braci Grimm 📖🐾, obejrzały tematyczną wystawkę 🖼️ oraz same wykonały kolorowe ilustracje 🎨🖍️ do swoich ulubionych bajek, które odgrywały się na scenie🎬. Przypomniały także o najbardziej popularnej kukiełce PINOKIO. Wszyscy zgodnie przyznali, że każda książka 📚 może być przeniesiona przez reżysera🎥 na deski teatru, a scenariusz może się różnić od oryginału ✍️, ale mają tych samych bohaterów i da się rozpoznać znany tytuł.

Tło: sala biblioteczna. Pani bibliotekarka stoi przed grupą dzieci, i pokazuje im ilustrację w książce przedstawiającą scenę teatralną. Za nią stoi regał , na którym stoją książki o teatrze.

Tło: sala biblioteczna. Pani bibliotekarka stoi przed grupą dzieci, w ręku trzyma książkę o teatrze. Za nią stoi regał  na którym stoją książki o teatrze.

Tło: sala biblioteczna. Trzy panie bibliotekarki stoją przed grupą dzieci, pani stojąca w środku czyta im bajkę o teatrze. W tle stoją regały z książkami.

Tło: sala biblioteczna. Dzieci siedzą przy stolikach i wykonują prace plastyczną. Przed nimi  leży biała kartka, bibuła i kredki.

Praca plastyczna, wykonana przez przedszkolaka lezy na stoliku. Przedstawia ona scenę w teatrze, kotarę z pomarańczowej bibuły oraz postać występującą na scenie.

Tło: sala biblioteczna. Dzieci siedzą przy stolikach i wykonują prace plastyczną. Przed nimi  leży biała kartka, bibuła i kredki.

Tło: sala biblioteczna. Uśmiechnięta dziewczyna siedzi przy stoliku, na którym leży wykonana przez nią praca plastyczna.


Praca plastyczna, wykonana przez przedszkolaka lezy na stoliku. Przedstawia ona scenę w teatrze, kotarę z pomarańczowej bibuły oraz postacie występujące na scenie.

Zdjęcie grupowe w bibliotece. Pani bibliotekarka i pania przedszkolanka stoją z grupa dzieci na tle regałów z książkami. W rękach trzymają wykonane przez siebie prace plastyczne.

Grupa przedszkolaków wracających do przedszkola. Dzieci stoją  na chodniku obok rzeki. W rękach trzymają wykonane w bibliotece prace plastyczne.

źródło: własne