czwartek, 12 września 2024

Nowości!

Zapraszamy najmłodszych czytelników oraz młodzież do biblioteki filii Szczakowa, gdzie czekają na Was fantastyczne nowości książkowe! 📚 W naszej ofercie znajdziecie pełne przygód powieści 🏞️, zabawne opowieści, które rozśmieszą do łez 😂, fascynujące książki fantasy 🧙‍♂️, a także wciągające komiksy 🎨. Nie zabraknie również pouczających książek edukacyjnych, które pomogą odkrywać świat 🌍. Każdy młody miłośnik książek znajdzie coś dla siebie! 😊 Zachęcamy do odwiedzin i wypożyczenia nowych tytułów. Czekamy na Was w bibliotece! 📖



Źródło: własne

poniedziałek, 9 września 2024

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.

Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan", „M jak miłość" oraz „Czas honoru". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba", „Reich", „Dublerzy", „Rezerwat", „Bogowie".

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 16 września br.

Tło: fotografia przedstawiająca mężczyznę z czarnymi włosami i brodą przyprószonymi siwizną. Mężczyzna jest ubrany w czarny sweter, który niemal zlewa się z ciemnoszarym tłem fotografii. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Wieczór artystycznego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana. Termin: 24 września 2024, godz. 17:00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 16 września 2024. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dialogi między Dźwiękiem a Słowem: Jazz i Literatura, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Jaworzno-źródło energii. Patroni medialni: Puls Jaworzna, Extra, Radio eM.

źródło: MBP Jaworzno

 


sobota, 7 września 2024

Nowości!

Zapraszamy do biblioteki Filii Szczakowa, gdzie czeka na Was mnóstwo nowości książkowych! 📚 W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór tytułów, w tym wciągające kryminały 🔍, poruszające powieści obyczajowe ❤️, emocjonujące thrillery sensacyjne 💥, inspirujące książki historyczne 🏰 oraz ciekawe publikacje popularnonaukowe 🧠. Każdy miłośnik literatury znajdzie coś dla siebie! 😊 Zachęcamy do odwiedzin i wypożyczania nowych książek. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w bibliotece! 📖

Trzy stosy książek ułożonych grzbietami leży na stoliku. Tło: regały z książkami.

Stos książek ułożonych grzbietami leży na stoliku. Tło: regały z książkami.

Dwa stosy książek ułożonych grzbietami leży na stoliku. Tło: regały z książkami.

Źródło: własne


"Świat oczami Kordiana" - quiz

 "Świat oczami Kordiana" - quiz

Dziś obchodzimy Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego! To doskonała okazja, by zanurzyć się w jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Zachęcamy do wspólnego świętowania i odkrywania niezwykłego świata, który stworzył Słowacki. Przygotowaliśmy także specjalny quiz pt. "Świat oczami Kordiana", który pozwoli sprawdzić Waszą znajomość tego wyjątkowego dramatu. Dołączcie do nas i przekonajcie się, jak dobrze znacie losy młodego bohatera!

Źródło: własne

Opracowanie: Karin Wawrzynek

Opis alternatywny

piątek, 6 września 2024

"Kordian" Juliusza Słowackiego lekturą Narodowego Czytania 2024

 


Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, mająca na celu promowanie klasyki polskiej literatury oraz popularyzowanie czytelnictwa. Co roku wybierane jest jedno wybitne dzieło, które wspólnie odczytywane jest w całym kraju podczas uroczystych wydarzeń, odbywających się zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. W akcję angażują się szkoły, biblioteki, instytucje kulturalne, a także lokalne społeczności.


Utwór "Kordian" po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu.

źródło: własne

poniedziałek, 2 września 2024

Wakacje w Bibliotece

Wakacje 2024 w Filii Szczakowa, pod hasłem „Podróże z biblioteką”, obfitowały w literackie i artystyczne przygody. Dzieci uczestniczyły w głośnym czytaniu książek takich jak „Lato pełne przygód” i „Nela i wyprawa do serca dżungli”, co rozwijało ich miłość do literatury. Warsztaty artystyczne obejmowały tworzenie naklejek z egzotycznymi zwierzętami, zakładek do książek oraz podmorskich stworzeń z papieru. Dodatkowo, interaktywny quiz online i gra memory „Botaniczne kwiaty” wzbogaciły ich wiedzę i zabawę. Całość była doskonałą okazją do kreatywnego rozwoju i integracji.

Kolaż dziewięciu zdjęć z zajęć przeprowadzonych podczas wakacji 2024 w bibliotece Filii Szczakowa. Zdjęcie1: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach, przed nimi stoi pani bibliotekarka z książką w ręku. Zdjęcie2 sala biblioteczna, Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom ilustrację w książce. Zdjęcie3 tło: sala biblioteczna – dzieci siedzą przy stolikach i oglądają książki. Zdjęcie4: tło: sala biblioteczna duża grupa dzieci siedzi i przy stolikach i ogląda książki w tle regały z książkami. Zdjęcie 5: Grupa dzieci siedzi na trawie na zewnątrz biblioteki. Przed nimi siedzi pani bibliotekarka z w niebieskiej spódnicy i czyta im książkę. Zdjęcie 6: Grupa dzieci siedzi na trawie na zewnątrz biblioteki. Przed nimi siedzi pani bibliotekarka z w ciemnej sukience i beżowym sweterku i czyta im książkę. Zdjęcie 7: Grupa dzieci siedzi na trawie na zewnątrz biblioteki. Przed nimi siedzi pani bibliotekarka w jasnej sukience i czyta im książkę. Zdjęcie8: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach i wykonuje prace plastyczne niebieskiego wieloryba z tekturowych talerzyków. Zdjęcie 9: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach i ogląda prezentacje o podmorskich stworzeniach na telewizorze.

Kolaż dziewięciu zdjęć z zajęć przeprowadzonych podczas wakacji 2024 w bibliotece Filii Szczakowa. Zdjęcie1: tło: sala biblioteczna, dwoje przedszkolaków siedzi przy stolikach i wykonuje prace plastyczne wakacyjne zakładki. Zdjęcie2: tło: sala biblioteczna, Pani bibliotekarka pochyla się nad stolikiem przy którym siedzą dzieci i pomaga im w wykonywaniu prac plastycznych. Zdjęcie 3 tło: sala biblioteczna: Grupa dzieci siedzi przy stolikach i wykonuje prace plastyczne wakacyjne zakładki do książek. Zdjęcie 4 tło: sala biblioteczna: Pani bibliotekarka siedzi naprzeciwko grupy dzieci siedzącej przy stolikach i pokazuje im ilustrację do książki. Zdjęcie 5 tło: sala biblioteczna – dzieci siedzą przy stolikach i oglądają książki. Zdjęcie 6: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach, przed nimi stoi pani bibliotekarka i pokazuje im ilustrację z książki. Zdjęcie 7: tło: sala biblioteczna. Dziewczynka siedząca przy stoliku pokazuje swoją pracę plastyczną namalowane kwiaty. Zdjęcie 8: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach i ogląda prezentacje o zwierzętach egzotycznych na telewizorze. Obok stoi pani bibliotekarka. Zdjęcie 9. sala biblioteczna. Na jasnym drewnianym stoliku leżą karty do gry memory przedstawiające różne kolorowe kwiaty.

Zdjęcie1: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci siedzi przy stolikach, przed nimi stoi pani bibliotekarka z książką w ręku i pokazuje im ilustracje. Zdjęcie 2: tło: sala biblioteczna, grupa dzieci w różowych kamizelkach odblaskowych siedzi przy stolikach, przed nimi stoi pani bibliotekarka z książką w ręku i pokazuje im ilustracje. Zdjęcie 3: Grupa dzieci siedzi na trawie na zewnątrz biblioteki. Przed nimi siedzi pani bibliotekarka w zielonej spódnicy oraz jasnej bluzce i czyta im książkę. Zdjęcie 4. Pięć książek o tematyce roślin stoi na stoiku, przed nimi położone są prace wykonane przez dzieci – pokolorowane kwiaty. Zdjęcie 5. Chłopczyk stoi przy stoliku na którym rozłożone są karty do gry memory przedstawiające kolorowe kwiaty. W oddali widać inne dzieci siedzące przy stoliku. Zdjęcie 6 pokolorowane przez dzieci rysunki kwiatów leżą na stoliku, nad nimi stoją trzy książki, jedna z nich nosi tytuł Zielnik. Zdjęcie 7 Czwórka dzieci pochyla się nad stolikiem na którym położone są karty do gry memory. Zdjęcie 8 karty do gry memory przedstawiające egzotyczne zwierzęta leżą na jasnym drewnianym stoliku w bibliotece. Zdjęcie 9: sala biblioteczna, dzieci znajdują się przy stolikach na których leżą pisaki i kolorowanki. W tle regały z książkami.

Na jasnoniebieskim tle pierwszego plakatu po lewej stronie pod tytułem „Podróż z Biblioteką” na temat motywu podróży w literaturze dla dzieci i młodzieży, widnieje w górnej części na środku  napis na czerwono Podróż z Biblioteką, który jest dla wszystkich plakatów jednolity. Równolegle do górnego napisu widnieje w dolnej części  różnokolorowy napis: „Odwiedź krainę baśni Braci Grimm i H. Ch. Andersena” Na środku plakatu umieszczono balon w kolorowy paski w chmurach, koszyka zastępuje książka na której po każdej stronie siedzi dziecko. To po prawej nosi zieloną koszulkę i jasnoniebieskie krótkie spodenki. Dziecko, chyba dziewczynka, ma burzę kręconych brązowych włosów spięte czerwoną opaską. Na przeciwko czyli po lewej stronie siedzi oparty na dłoniach chłopczyk o czarnych krótkich włosach. Chłopczyk nosi żółtą koszulkę  i niebieskie krótkie spodenki. Po prawej strony wokół balonu od góry na dół znajduje się ilustracja syna kupca, odzianego w stylu orientalnym w swoim latającym kufrze w chmurach, z baśni: „Latający Kufer”, następną ilustracją z „Pani Zimy” braci Grimm, pokazuje złotowłosą  Marysieńkę, jak z okna trzepie poduszkę a piórka spadają jako śnieg na ziemię. Ostania ilustracja z prawej strony plakatu to scena z „Słowika” Hansa Christiana Andersena, która pokazuje szczęśliwego cesarza Chin w ogrodzie ze  swoim mechanicznym słowikiem na dłoni. Z kolei z lewej strony plakatu od góry to jako pierwsza znajduje się ilustracja z baśni Andersena pt. „Dzikie Łabędzie”, pokazuje ona  księżniczkę Elizę, którą niosą na kocu z pokrzyw jej jedenastu przemienionych w łabędzie bracia, drugą ilustracją jest z „Calineczki” – Calineczka na grzbiecie jaskółki, obok z lewej widnieją dwa w kolorowe paski balony, a poniżej umieszczono  dziewczynkę, sierotę w białej koszulce z baśni braci Grimm „Złote dukaty”, do której spadają z nieba zamieniające się w złote dukaty, gwiazdy. Ostatnim obrazkiem w prawym dolnym rogu plakatu o tematyce podróżniczej jest ilustracja z baśni braci Grimm „Woda Życia” Obrazek pokazuje księcia na koniu z karłem, który wyruszył  w świat by szukać dla chorego ojca wodę życia.     Poniżej pierwszego plakatu z lewej stronie pod tytułem „Podróż z Biblioteką” na temat motywu podróży w literaturze dla dzieci i młodzieży, znajduje się  równolegle do górnego napisu w dolnej części  różnokolorowy napis: „Poznaj magiczny świat baśni 1001 nocy” Na środku plakatu pomiędzy napisami umieszczono obrazek dwójki dzieci:  uśmiechniętego chłopca o brązowych włosach w niebieskiej koszulce i trampkach i uśmiechniętą  dziewczynkę o blond włosach w zielonej koszulce na ramiączkach i trampkach na magicznym dywanie. Po lewej stronie plakatu od góry  umieszczono pomiędzy fragmentami grzbietów książek, ilustracje o przygodach Sindbada: Pierwsza ilustracja z pierwszej przygody Sindbad nosi Staruszka na swoich plecach, druga ilustracja ukazuje ptaka Rucha czy Rocha ze swoim jajem w pazurach nad statkiem Sindbada, a Sindbad znajduje się beczce na otwartym morzu.  Po prawej stronie od góry na dół, znajduje się ilustracja z przygód Sindbada i pokazuje rozbitego  bohatera na tratwie zresztą swojego majątku, którego zdołała uratować. Zaś w prawym dolnym rogu umieszczono ilustrację z Aladyna i jego magicznej lampy, której wyłania się w postaci dymu dżin, a za nim umieszczono jeszcze fragmenty grzbietów książek. Na jasnozielonym tle pierwszego plakatu z prawej strony pod tytułem „Podróż z Biblioteką” obok po prawej stronie umieszczono papugę Ara, na temat motywu podróży w literaturze dla dzieci i młodzieży, umieszczono równolegle do górnego napisu widnieje w dolnej części  różnokolorowy napis: „Odkryj wspólnie z Juliuszem Vernem nieznane zakątki świata”  Napis okalany jest liśćmi palmowymi, małpką i grzbietem książki.  Na środku plakatu widnieje globus na którym i wokół niego znajdują się dzieci. Na samym globusie znajduje się pięcioro dzieci, ostanie po lewej trzyma w dłoniach książkę, a weszli  na niego liną i drabiną, iż dwóch chłopaków się po niej wspina, a jeden obok po prawej na lince. W kolejce przed globusem stoi jeszcze grupa ośmioro dzieci. Ilustracje po lewej stronie plakatu z góry na dół to: ilustracja  z podróży do wnętrza ziemi Juliusza Verne’na, która pokazuje Axla jak się z spuszcza na linii do wnętrza ziemi. Następna to obraz kapitana Nemo z 20 000 mil podmorskiej żeglugi, a obok niego przepływa jego łódź podwodna Nautilus obok wieloryba i innych stworzeń wodnych, ryb, ośmiornic i itp. poniżej w prawym dolnym rogu znajduje się ilustracja z powieści: W 80 dni wokół świata” pokazuje ona Fileasa Fogga podróżującego wraz ze swoim służącym Passepartout na słoniu przez indyjską dżunglę. Ilustracja z tej powieści, pokazująca początek podróży czyli pociągu na tle zegarka z Fileasem Foggiem i Passepartout, znajduje się także w prawym dolnym rogu plakatu. Nad nimi unosi się kolorowy  balon w fioletowo – turkusowe paski. Powyżej znajduje się ilustracja z powieści pt. „Tajemnicza Wyspa”, obraz pokazuje fragment wyspy i na której znalazły się rozbitkowie. Za nimi widnieje fragment grzbietu książki. Ostatni plakat czyli czwarty znajduje się poniżej. Na jasnobeżowym tle plakatu z prawej strony pod tytułem „Podróż z Biblioteką”  „Podróż z Biblioteką”, umieszczono równolegle tylko w dolnej części napis: „Wybierz się w cudowną podróż oczami zwierząt”. Na środku plakatu umieszczono ilustracje zwierząt afrykańskich: żyrafę, która czyta książkę i na której siedzi dwójka dzieci: dziewczynka i chłopczyk. Od lewej strony żyrafy siedzą wokół niej: zebra, hipopotam, lampart, dwa żółwie, po których jeden chłopczyk skacze, a drugi w okularach siedzi, i antylopa. Od góry do dołu z lewej strony plakatu znajdują się ilustracje, zaprzęg psów na Alasce, który goni białego królika, obok pies Buck, mieszanka bernardyna i owczarka szkockiego, który wyje do księżyca w pełni z powieści Jacka Londona „Zew krwi” Poniżej znajduje się fragment grzbiet książki,  ilustracja z „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, pokazuje ona Nel, Stasia i psa Sabę na tle słonia. Obok po prawej znajduje się collie Lassie z powieści Erica Knighta, ilustracja z Moby Dick powieści Hermana Melville’la, która pokazuje scenę  polowania na wieloryba i ilustracja czarnego konia, bohatera powieści „Czarny Książe” Anny Sewell, powyżej znajdują się grzbiety książek i ostatnia ilustracja Nilsa Holgerssona na grzbiecie gąsiora Marcina latającego wśród innych gęsi z „Cudownej podróży” Selmy Lagerlöf. Wszystkie cztery plakaty spięto na środku różą wiatru.Kolaż 4 zdjęć wystawek książek. Zdjęcie 1: Książki na temat: Odwiedź krainę baśni Braci Grimm i H. H. Andersena Dwie książki na drewnianym stoliku stoją obok plakatu. Na dole pod nimi 5 książek pod nimi 4 kolorowanki. Zdjęcie 2: Książki na temat: Poznaj magiczny świat baśni 1001 nocy, dwie książki stoją obok plakatu, na dole na stoliku leży 5 książek pod nimi kolorowanki. Zdjęcie 3: Odkryj wspólnie z Juliuszem Verne nieznane zakątki świata. Dwie rozłożone książki stoją obok plakatu na beżowym drewnianym stoliku. Pod nimi leży 8 książek. Zdjęcie 4: Wybierz się w cudowną podróż oczami zwierząt. Dwie książki znajdują się obok plakatu, 7 książek i kolorowanka. leży na beżowym stoliku.

źródło: własne