czwartek, 27 czerwca 2024

Lato z Biblioteką 2024

 

Tło: Na plakacie widzimy górski krajobraz, na który składają się szare i zielone pagórki, za którymi chowa się słońce. Gdzieniegdzie narysowano zielone, iglaste drzewa, jest również małe jezioro i niebieskie chmury na niebie. Na rysunku umieszczono również dwie, uchwycone w biegu, postaci dziecięce: chłopca z kompasem w ręku oraz dziewczynkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Podróże z biblioteka. Lato z biblioteką 2024. Logotypy: MBP w Jaworznie oraz miasta Jaworzna.

Nareszcie wakacje! Czas zabaw i relaksu! W trakcie tegorocznego letniego wypoczynku zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej podróży nie tylko po literaturze. Proponujemy udział w różnorodnych zajęciach, które pozwolą na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Uczestnicy, którzy zechcą skorzystać z bibliotecznej oferty wydarzeń, będą mieli okazję codziennie wyruszać na inną wyprawę, poznawać obce kraje i ich kulturę, przeżywać przygody. Kurs wyznaczą książki, a pilotem wycieczki będzie bibliotekarz 😊

"Podróże z biblioteką" - szczegółowy plan wakacji 


Czekamy na Was w Bibliotece!



Nowości dla dzieci i młodzieży!

 



 📚🌞 Wakacyjne nowości książkowe dla dzieci i młodzieży! 🌞📚 Przed Wami lato pełne przygód, a nasza biblioteka ma dla Was idealne towarzystwo na wakacje! 🌴🌟 Wypożyczcie najnowsze książki, które zabiorą Was w fascynujące krainy, pełne emocjonujących historii i niesamowitych bohaterów. 🦄🚀 Czekają na Was wakacyjne opowieści, które uczynią Wasze dni jeszcze bardziej wyjątkowymi!

źródło: własne

wtorek, 25 czerwca 2024

Nowości!


Dwa stosy książek leżą na drewnianym beżowym stoliku. Książki ułożone są grzbietami. Tło: regały z książkami.

📖🌞 Nowe książki na wakacje🌞📖 Lato to idealny czas na relaks z dobrą książką, a nasza biblioteka ma dla Was świeże tytuły na wakacyjne dni! 🌴📚 Wybierzcie najnowsze kryminały, romanse, thrillery i inspirujące biografie, które umilą Wam letni wypoczynek. 📚✨


źródło: własne

środa, 19 czerwca 2024

"Bezpieczne wakacje" - spotkanie z przedszkolakami

 

Kolaż zdjęć ze spotkania z przedszkolakami w bibliotece.

18 czerwca odwiedziły nas dzieci z grupy Biedroneczki wraz z panią Anią Pederską z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaworznie. Tematem spotkania były "Bezpieczne wakacje".

Przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacyjnych przygód. Następnie z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania z serii Przygód Fenka pt. "Numer alarmowy". Na zakończenie spotkania, mali uczestnicy z radością wykonali prace plastyczne.

Dziękujemy wszystkim za udział i życzymy bezpiecznych i pełnych radości wakacji!

źródło: własne

piątek, 14 czerwca 2024

EURO 2024


Wystawka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce piłki nożnej. Trzy książki z serii stoją na beżowym drewnianym stoliku. Przed nimi w antyramach stoją dwa plakaty. Pierwszy przedstawia zdejęcie piłki nożnej leżącej na murawie. Drugie zdjęcie przedstawia napis To jest footbol. Poniżej leży 8 książek, pomiędzy nimi wycięte z papieru kolorowe piłki nożne

⚽️📚 Rozpoczęcie Euro 2024 to doskonała okazja, by zanurzyć się w piłkarskie przygody! Zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie przygotowaliśmy specjalną wystawkę książek dla dzieci i młodzieży o piłce nożnej! 📖🌟 Znajdziecie tu inspirujące historie, które rozbudzą miłość do sportu i literatury! 💚🏆

źródło własne

Dni Jaworzna 2024

🌳🐾 Czy znasz atrakcje swojego miasta? 🐾🌳

Z okazji Dni Jaworzna mamy dla Was specjalny quiz! 📋✨ Sprawdźcie swoją wiedzę o przyrodzie i zwierzętach naszego pięknego miasta. 🌿🐦 Czy potraficie rozpoznać lokalne gatunki i odkryć wszystkie zielone zakątki Jaworzna? 🦋🍃

👉 Weź udział w quizie i przekonaj się, ile wiesz o naszym mieście! QUIZ👈

Opracowanie tekstu: Anna Borkowska i Karin Wawrzynek

Opracowanie graficzne: Karin Wawrzynek

Opis alternatywny


czwartek, 13 czerwca 2024

55. rocznica śmierci Marka Hłaski, patrona 2024 roku

Dziś przypada 55. rocznica śmierci Marka Hłaski.

Sejm RP ogłosił pisarza jednym z patronów 2024, uzasadniając swój wybór słowami: "Potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną”.



źródło: własne

Oprac. Anna Borkowska

Opis alternatywny

Z drwalem po Jaworznie

Z okazji Dni Jaworzna, odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17. Celem spotkania było przybliżenie najmłodszym historii i atrakcji miasta.

Dzieci wysłuchały bajki "Drwal z Jaworzna, dzięki której poznały postać drwala z miejscowej legendy. Następnie zapoznały się z flagą i herbem Jaworzna, oraz dowiedziały się o ich symbolice.

Maluchy poznały także najważniejsze miejsca w Jaworznie, takie jak Geosfera, park Gródek, Zalew Sosina i historyczne budynki. Na koniec wzięły udział w warsztatach plastycznych, gdzie kolorowały herb miasta. 

Spotkanie było pełne ciekawych informacji i zabawy, a dzieci opuściły nas z uśmiechami, bogatsze o wiedzę o swoim rodzinnym mieście. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować Dni Jaworzna.


sala biblioteczna. Pani bibliotekarka siedzi naprzeciwko grupy dzieci. Przedszkolaki siedzą przy drewnianych stolikach. Pani bibliotekarka pokazuje im ilustrację książki Drwal z Jaworzna. Tło: regały biblioteczne z książkami.
Dzieci siedzą przy stoliku i wykonują prace plastyczne. Kolorują kolorowankę herbu miasta Jaworzno.

źródło: własne

Nowości!

Dwa stosy książek leżą na beżowym drewnianym stoliku. Książki ułożone są grzbietami.
 

✨📚 Z przyjemnością ogłaszamy, że na naszych półkach pojawiły się świeże tytuły literatury dla dorosłych! 🎉 Czeka na Was mnóstwo fascynujących powieści, porywających thrillerów, romantycznych historii i inspirujących biografii. 🌟📖 Odwiedźcie nas, aby znaleźć swoją nową ulubioną książkę i przenieść się do świata niezapomnianych opowieści! 📚❤️


źródło: własne

wtorek, 11 czerwca 2024

Nowości dla dzieci i młodzieży!

 📖✨ Nowe skarby literackie dla dzieci i młodzieży już w bibliotece! ✨📖🎈 Czekają na Was fascynujące opowieści, magiczne światy i niezapomniane przygody! 🦄🛸 Zapraszamy wszystkich miłośników książek do odwiedzin i odkrywania nowych ulubionych historii! 📚❤️


Stos książek ułożonych grzbietami leży na jasnobeżowym drewnianym stoliku. Tło: regały z książkami.

źródło: własne

niedziela, 9 czerwca 2024

Historia pewnej przyjaźni. Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi - spotkanie z Dorotą Segdą i Jackiem Romanowskim

 

Na beżowym tle napis: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Historia pewnej przyjaźni, wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi, fragmenty listów i wierszy przeczytają: Dorota Segda i Jacek Romanowski, osiemnasty czerwca, godzina osiemnasta. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 11 czerwca 2024 r. Po lewej stronie w dwóch zaokrąglonych, białych oblamówkach zdjęcia artystów - uśmiechniętej, niebieskookiej blondynki, z włosami do ramion i grzywką oraz mężczyzny ze szpakowatymi, krótko ściętymi włosami. Na dolnym pasku logotypy: MBP w Jaworznie i Jaworzna - Miasta Energii.

18 czerwca o godz. 18.00, zapraszamy do Biblioteki Głównej na niezwykły wieczór, poświęcony parze poetów – Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi. Podczas spotkania poznamy historię relacji nietuzinkowej pary literatów na podstawie fragmentów listów i wierszy, które przeczytają wybitni artyści - Dorota Segda i Jacek Romanowski.
Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczycielka akademicka, od 2016 r. rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi
polscy reżyserzy kina i teatru m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kutz. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza. W 2015 roku została Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru, w którym gra do dzisiaj. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wejściówki na wydarzenie będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 11 czerwca 2024 r.


źródło: MBP Jaworzno

czwartek, 6 czerwca 2024

"Ania dla dzieci... dzieci dla Ani" - spotkanie z p. Krystyną Sokół

Pani Krystyna Sokół stoi przed grupą dzieci siedzącą przy stolikach. Czyta dzieciom książkę. W tle regały biblioteczne.

6 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece panią Krystynę Sokół, mamę znanej bajkopisarki Ani Sokół. Spotkanie odbyło się ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. To wyjątkowe wydarzenie było pełne ciepłych wspomnień i inspirujących opowieści o życiu i twórczości Ani Sokół. Dzieci z grupy "Pszczółki" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 dowiedziały się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać pisarzem, oraz wysłuchały dwóch fascynujących bajek, które miały na celu nauczenie ich właściwego zachowania. Na zakończenie spotkania Pani Renata wręczyła dzieciom książkę pt. "Ania bajki pisze". Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas!  

Wystawka siedmiu książek stojących na pół regale. Książki są autorstwa Ani Sokół. Obok książek stoi wazon z bukietem kwiatów, obok niego plakat promujący spotkanie.
Pani Krystyna Sokół stoi przed grupą dzieci siedzącą przy stolikach. Czyta dzieciom książkę. W tle regały biblioteczne.

Pani Krystyna Sokół stoi przed grupą dzieci siedzącą przy stolikach. Czyta dzieciom książkę. Obok stoją dwie panie bibliotekarki. W tle regały biblioteczne.


Pani bibliotekarka wręcz a pani Krystynie róże w kolorze herbacianym.

Zdjęcie grupowe dzieci, pani Krystyny, pani przedszkolanki i dwóch pań bibliotekarek w bibliotece. Grupa stoi przed lada biblioteczną na tle regałów z książkami.
 

źródło: własne


środa, 5 czerwca 2024

"Ania dla dzieci... dzieci dla Ani" - spotkanie z p. Krystyną Sokół

6 czerwca w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, odwiedzi nas pani Krystyna Sokół, mama bajkopisarki Ani Sokół. Przyjdźcie, by posłuchać fascynujących opowieści i poznać bliżej życie oraz twórczość Ani. 😊📖✨

Liczba miejsc ograniczona.

Na tle błękitnego nieba, zwrócona tyłem do widza, stoi jasnowłosa anielica o rozłożystych, śnieżnobiałych skrzydłach. Po lewej stronie umieszczono okładki książek autorstwa Anny Sokół: „Ikar wciąż żyje” oraz „Ania bajki pisze”. Na błękitnej okładce pierwszej książki widnieją morskie fale, a w powietrzu unosi się młody chłopak skaczący na deskorolce, obok którego, na swoich wyjątkowych skrzydłach, szybuje Ikar. Natomiast druga okładka, utrzymana w odcieniach czerwieni, przedstawia postać dziewczynki otoczonej różami, z dwiema wieżami zamku majaczącymi w tle. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Filia Szczakowa „Ania dla dzieci… dzieci dla Ani. Twórczość literacka Anny Sokół”. Logotypy: biblioteki, Jaworzno – źródło energii.

źródło: własne


poniedziałek, 3 czerwca 2024

Informacja

Szanowni Czytelnicy, informujemy, że od 4.06.2024 Filia Szczakowa będzie czynna:

Poniedziałek 10:00 – 18:00

Wtorek 10:00 – 18:00

Środa 09:00 – 15:00

Czwartek 11:00 – 18:00

Piątek 07:00 – 15:00

Sobota – Nieczynne


Przepraszamy za utrudnienia.

"W krainie kotów - muzyczne opowieści" - spotkanie z p. Marzeną Boroń

Sala biblioteczna. Harfistka ubrana na biało siedzi przy białej harfie na której gra. Przed nią na karimatach siedzą dzieci. W tle widać regały z ksiązkami.

W minioną środę mieliśmy przyjemność gościć panią Marzenę Boroń – krakowską artystkę, pisarkę, harfistkę i arteterapeutkę. Pani Marzena jest autorką książeczki dla dzieci „To jest mój nowy dom”. Pisząc opowieść o kocie, który przybył na Ziemię z odległego Kotmosu, chciała zwrócić uwagę na problem bezdomności zwierząt domowych. Spotkanie z uczniami SP 10 w Szczakowej było doskonałą okazją, aby poruszyć temat troski o zwierzęta, tym samym poszerzając ich wiedzę w kwestiach ekologii. Pani Marzena przeczytała fragment swojej książeczki oraz zaprezentowała publiczności kilka własnych kompozycji na harfę i gitarę. Dzieci nauczyły się kilku piosenek, dowiedziały się również, czym jest arteterapia i jak muzyka wpływa na nasze emocje. Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką – artystka podarowała każdemu z nich egzemplarz swojej książeczki z autografem i imienną dedykacją. Dzieci otrzymały również pamiątkowe zakładki. Wizyta pani Marzeny z pewnością zostanie przez nas zapamiętana na długo. Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie będziemy mogli ją gościć.  

Sala biblioteczna grupa dzieci siedzi na karimatach rozłożonych na podłodze biblioteki. Dzieci spoglądają na stojącą przed nimi panią grającą na białej harfie. W tle regały z książkami, po prawej stronie stoi stolik beżowy drewniany na którym stoi głośnik. W rogu po lewej stoi pani bibliotekarka.

Sala biblioteczna. Grupa dzieci siedzi na karimatach rozłożonych na podłodze biblioteki. Dzieci spoglądają na stojącą przed nimi panią stojącą przy białej harfie. W tle regały z książkami, po prawej stronie stoi stolik beżowy drewniany na którym stoi głośnik. W rogu po lewej stoi pani bibliotekarka.

Sala biblioteczna grupa dzieci siedzi na karimatach rozłożonych na podłodze biblioteki. Dzieci spoglądają na stojącą przed nimi panią grającą na czarnej gitarze. W tle regały z książkami, po prawej stronie stoi stolik beżowy drewniany na którym stoi głośnik. Po lewej stronie stoi biała harfa.

Sala biblioteczna grupa dzieci siedzi na karimatach rozłożonych na podłodze biblioteki. Dzieci spoglądają na stojącą przed nimi panią grającą na czarnej gitarze.  Jedna dziewczynka podnosi rękę do góry. W tle regały z książkami, po prawej stronie stoi stolik beżowy drewniany na którym stoi głośnik. Po lewej stronie stoi biała harfa.

Pisarka siedzi przy stoliku i podpisuje swoje książki. Soi do niej długa kolejka dzieci. W tle regały z książkami i lada biblioteczna. Przed lada stoją pani bibliotekarka w zielono żółtej sukience. Niedaleko niej stoją dwie panie nauczycielki. Za regałem po drugiej stronie lady stoi pani bibliotekarka w szmaragdowej bluzce.

Sala biblioteczna. Pani bibliotekarka rozdaje dzieciom książki pt. To jest mój nowy dom p. Marzeny Boroń.

Sala biblioteczna. Panie bibliotekarki wręczają pisarce czerwoną różę i dyplom podziękowanie za spotkanie. W tle regały z książkami.

Sala biblioteczna. Przed regałami z książkami stoją 3 panie bibliotekarki i pani autorka, harfistka. W środku stoi biała harfa. Wszyscy stoją na tle regałów z książkami.


źródło: własne


sobota, 1 czerwca 2024

FABUŁOSFERA – warsztaty tworzenia fabuły gry terenowej

4 czerwca br. o godz. 11.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej odbędą się warsztaty w ramach realizacji cyklu Fabułosfera, stanowiącego jeden z elementów projektu „Energia Biblioteki”. To pierwsze z trzech spotkań (kolejne w dn. 06, 11.06.2024), w trakcie których uczestnicy podejmą się zadania opracowania gry terenowej pt. Grodzisko w jaworowym borze. Powstanie ona w oparciu o wiedzę historyczną, legendy o Jaworznie i literaturę dotyczącą miasta. Grodzisko – jedno z najwyższych wzniesień Jaworzna, od wielu dekad stanowi źródło zainteresowania ze strony archeologów, historyków i muzealników. Szczególnie intrygujące są informacje dotyczycące odnalezionych tam śladów kultury łużyckiej. Najnowsze badania terenu przeprowadzono w 2021 r., a wnioski do jakich doszli naukowcy, rzucają nieco inne światło na dzieje tej tajemniczej, jaworznickiej góry. Warsztaty dedykujemy młodzieży, a do udziału w grze, która oficjalną premierę będzie miała 18 października br., zapraszamy wszystkich mieszkańców Jaworzna. Nad fabułą, konstrukcją i pozostałymi elementami zajęć czuwać będzie Adrian Rams, muzeolog i historyk, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna i specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Projekt „Energia Biblioteki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment postaci zielonego ludzika, ubranego w szarą pelerynę. W swoich rekach trzyma fragment mapy Jaworzna, obejmujący Górę Grodzisko. Gdzieniegdzie widać obrysy liści jawora - drzewa znajdującego się w herbie Jaworzna. W lewej, górnej części plakatu umieszczono logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Fabułosfera warsztaty tworzenia gry terenowej. 04.06.2024, 06.06.2024, 11.06.2024 godz. 11.00 prow. Adrian Rams, historyk, muzeolog. Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.

 

 źródło: MBP Jaworzno