poniedziałek, 31 sierpnia 2020

 

Piosenka "Przeminęły szybko wakacje"


Już zamknęły się za nami wakacyjne bramy,

serce lekkie niby ptak,

na pajęczych nitkach znowu cię szukamy - 

halo, halo pani przygodo, gdzie pani jest ?

Na górskim szlaku czy nad wodą?

Wśród łąk, czy tam gdzie lasu cień?.

Gdziekolwiek jesteś -  o przygodo!

Spotkamy cię tu znów za rok.. 

Zielony lesie żegnaj nam, bo już rozstania nadszedł czas. 

Zielony lesie szumiący, świerkiem i sosną pachnący. 

Pachnąca łąko kochana, dziś nadszedł czas rozstania. 

Pachnąca łąko ziołami -  dziś smutno cię żegnamy. 

Żegnajcie letnie przygody, czas już powracać do szkoły 

Letnie przygody czekajcie, kiedy znów będą wakacje.

 

1 września - 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 

Książki o drugiej wojnie światowej leżą obok siebie na stoliku.
źródło własne

środa, 26 sierpnia 2020

Quiz ortograficzny GRANNY - gra planszowa


źródło własne

Quiz ortograficzny GRANNY - gra edukacyjna dla 1-6 osób w wieku 7+


Jeśli chcesz, aby ortografia sprawiała Ci jak najmniej kłopotów to zagraj w tą grę.

Wiemy, że kluczem do opanowania ortografii jest wzrokowe zapamiętywanie poszczególnych wyrazów i to właśnie wykorzystane jest w tej grze.

PAMIĘTAJ, że dzieciom najłatwiej jest nauczyć się ortografii.


Ilustracje: Andrzej Budek

Wydawca: GRANNA

Źródło: www.granna.pl

wtorek, 25 sierpnia 2020

LEGIMI w Bibliotece!


Piaszczysta plaża z falami. Na plaży leży muszla. Tekst: Legimi w Bibliotece. Tysiące e-booków w zasięgu twojej ręki. Szczegóły w Wypożyczalni dla Dorosłych i Dziale Multimedialnym. Poniżej strony znajduje się tablet z napisem - Filia Szczakowa, ul. Jagiellonska 3, tel. (32) 751 91 92. Wew. 3 324.
źródło: od MBP Jaworzno

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy po odbiór kodów Legimi do Filii Szczakowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, mieszczącej się w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego przy ulicy Jagiellońskiej 3.

Kody Legimi na wrzesień wydajemy już od poniedziałku (31 sierpnia).  

Oferta skierowana jest w szczególności dla mieszkańców dzielnic:  Szczakowa i Góry Piasku.


                                                        
Kody można uzyskać również w siedzibie Biblioteki Głównej lub drogą elektroniczną. Maile prosimy wysyłać na adres wdorosli@biblioteka.jaw.pl lub multimedia@biblioteka.jaw.pl, od 31 sierpnia, podając imię, nazwisko i numer karty.

* Liczba kodów jest ograniczona (aczkolwiek wystarczająca), decyduje kolejność zgłoszeń, maile anonimowe i z datą sprzed 31 sierpnia nie będą brane pod uwagę.


środa, 19 sierpnia 2020

100-lecie II Powstania Śląskiego



                                                

źródło własne


"Karta rowerowa" - gra planszowa

źródło własne

"Karta rowerowa" - Gra edukacyjna dla 1-4 dzieci w wieku 6-12 lat


Dlaczego powinieneś jeździć w kasku?

Czy wiesz, z jaką prędkością możesz jeździć na rowerze?

Czy wiesz, co to są odblaski?

Czy możesz jeździć rowerem po autostradzie?

W grze znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale także na wiele innych dotyczących prawidłowych zasad ruchu drogowego.


Ilustracje: Magda Korotyńska, Marcin Bruchnalski

Wydawca :Granna

Źródło: www.granna.pl

sobota, 15 sierpnia 2020

120. rocznica urodzin Jana Brzechwy

120 lat temu w Żmerynce (dziś Ukraina) urodził się Jan Wiktor Lesman, ps. Szer-Szeń lub Inspicjent Brzeszczot, szerzej znany jako Jan Brzechwa.


Jan Brzechwa to niezmiennie jeden z najpopularniejszych polskich twórców dla dzieci


źródło zdjęć własne

środa, 12 sierpnia 2020

100 - lecie Bitwy Warszawskiej ( 13 sierpnia - 25 sierpnia 1920)


   Rok 2020

 Rokiem Bitwy Warszawskiej

źródło własne

"ZnajZnak" – Historia Polski opowiedziana symbolami - gra planszowa


źródło własne

"ZnajZnak" - gra edukacyjna dla 2-16 osób w wieku 10+

„ZnajZnak” to gra edukacyjna, która za pomocą 133 symboli opowiada historię Polski od 1918 do 1989 roku. Gra ta jest jedną z niewielu gier edukacyjnych, które przekazując graczom wiedzę, nie nudzą i nie męczą. Jest to gra, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Jak to zostało osiągnięte? 

ZnajZnak składa się ze 132 kart. Na każdej karcie jest pokazanych 12 ze 133 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy, okaże się, że zawsze mają one jeden wspólny symbol. Gracz ma za zadanie jak najszybciej znaleźć ten wspólny symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli mu się to uda, swoją kartę oddaje przeciwnikowi. Jeżeli nie zna nazwy znaku, odwraca kartę, odczytuje definicję symbolu, a na stół wykłada nową kartę i gra toczy się dalej. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki.


Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie

Żródło: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/gry/93045,ZnajZnak-Historia-Polski-opowiedziana-symbolami.html


czwartek, 6 sierpnia 2020

Książkowe propozycje na wakacyjny weekend - "Zanim umrę" Jenny Dowham


                         

Dziś zaproszenie do lektury niełatwej, a mianowicie książki Jenny Dowham pt. „Zanim umrę”. Bohaterkę poznajemy jako 16-letnią dziewczynę, która choruje na białaczkę. Po okresie remisji choroby i lepszego samopoczucia, nieoczekiwanie uderza ona ze zdwojoną siłą. Tess już wie, że jej stan się pogarsza. Robi listę rzeczy, które chciałaby przeżyć i poczuć przed śmiercią. Nastolatka jest złośliwa, pełna buntu, często egoistyczna. Ale sytuacja, z którą musi się zmierzyć jest najcięższą w jej krótkim życiu. 

Książka Jenny Dowham jest trochę mroczna i trudna. Niecodziennie spotykamy się z sytuacją, że umiera młoda osoba, która tak naprawdę jeszcze nie zasmakowała życia, niewiele przeżyła. Uznajemy, że to wbrew naturze. Ale książka, poza swoim tragizmem, może skłonić do pozytywnych przemyśleń. To, o czym tak często mówimy od początku pandemii, żeby cieszyć się życiem, doceniać bycie z bliskimi, umieć czerpać radość z drobiazgów. Często uznajemy, że życie jest szare, smutne, nieciekawe, bo mało w nim adrenaliny. Zacznijmy doceniać to, co uważamy za naturalne, a mianowicie własne zdrowie, bo nic nie jest nam dane raz na zawsze. Rozejrzyjmy się pośród rówieśników; może ktoś ma problemy i możemy jakoś pomóc? Rozmowa ma moc uzdrawiającą i oczyszczającą, a więc spróbujmy kogoś wysłuchać. Tylko tyle i aż tyle. Nie zatracajmy się w multimediach i życiu wirtualnym. Bo prawdziwe życie toczy się obok. I takie sytuacje, jakie opowiada książka, też się w nim zdarzają.

Zachęcamy do przeczytania!

Zanim umrę / Jenny Dowham, przeł. Monika Gajdzińska. - Warszawa: Wydawnictwo: „Nasza księgarnia”, 2009


środa, 5 sierpnia 2020

"111: Alarm dla Warszawy" - gra planszowa


źródło własne

„111” jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch osób. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska. Niemieckie Luftwaffe atakuje stolicę Polski – Warszawę.
Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. Z pomocą Polakom przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków. Gra „111” nieprzypadkowo nawiązuje do innej planszowej gry historycznej – „303”. W rocznicę 1 września 1939 roku polscy piloci, latający w barwach 111 eskadry myśliwskiej, rozpoczęli walkę w słynnym Dywizjonie 303. To właśnie oni zadecydowali o alianckim zwycięstwie w Bitwie o Anglię.


Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie
źródło:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/gry/82266,111-Alarm-dla-Warszawy.html