Światowy Dzień Książki, proklamowany na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO, służy promocji czytelnictwa i edytorstwa, jak też upowszechnieniu wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich. W większości krajów obchodzony jest od 1996 roku, chociaż w Hiszpanii już od 1930. Datę 23 kwietnia wybrano nieprzypadkowo: jest to dzień urodzin lub śmierci kilku spośród największych pisarzy świata: Szekspira, Druona, Cervantesa, Nabokowa.
Jak co roku, na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z Dniem. Znajdą się wśród nich obchody 80. rocznicy Index Translationum - międzynarodowego rejestru dokonanych na świecie tłumaczeń - jednego z najstarszych programów UNESCO, zainicjowanego w 1932 roku przez Międzynarodowy Instytut Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów, a przejętego przez UNESCO w 1948 roku. Rocznicową debatę poświęconą znaczeniu i perspektywom rozwoju Index Translationum zorganizują wspólnie w siedzibie UNESCO w Paryżu stałe przedstawicielstwa: Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii.
Przez najbliższy rok Światową Stolicą Książki będzie stolica Armenii, Erywań. Poprzednią było Buenos Aires, a kolejną w 2013 roku będzie Bangkok. O wyborze miasta na Stolicę Książki decyduje przedstawiony przez nie program promocji książek i czytelnictwa oraz dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie. Wyboru dokonuje międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA-UIE), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotakarzy (IFLA) oraz UNESCO.
żródło teksu : www.unesco.pl
żródło teksu : www.unesco.pl
źródło: www.mojegiżycko.pl
W Polsce od kilku lat organizuje się różnorodne akcje społeczne i konkursy związane z czytaniem m.in. „Tydzień Bibliotek”, „Przyłapani na czytaniu”, „Apetyt na czytanie”, „Czytamy gdzie indziej”, „Czytam, bo lubię”, „Polećmy książki Premierowi!”, „Z książką zawsze ci do twarzy”.
"Odkąd istnieje książka,
nie opracowano właściwie jej doskonalszej wersji.
Podobnie jest z łyżką, młotkiem, kołem bądź dłutem.
Nie da się przecież ulepszyć łyżki."
Umberto Eco
Nie myśl, że książki znikną
Warszawa 2010