czwartek, 30 kwietnia 2020


2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 Maja - Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą



Dziewczynka i chłopiec w narodowych barwach machają polskimi flagami. Napis: Dzień flagi oraz Polaków mieszkających za granicą.i
źródło: https://polonia.edu.pl


Dzień Flagi Państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku.
Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę w Berlinie podczas II wojny światowej. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków.


 „...polskość to w gruncie rzeczy wielkość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”

                                                            Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”


 Oficjalny Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku przez Senat RP w uznaniu wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości i pomoc w najtrudniejszych momentach. 

Święto Polonii i Polaków mieszkających za granicą jest celebrowane na całym świecie. Najwięcej Polaków zamieszkuje obecnie kontynent amerykański. Emigrując nasi rodacy wybierali głównie takie państwa jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, ale także Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja czy Australia. Również na Litwie, Ukrainie i Białorusi Polacy stanowią znaczny procent ludności, jednak ich obecność wynika w przeważającej większości z historycznej sytuacji geopolitycznej i bliskości geograficznej. Szacuje się, że poza granicami naszego państwa żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej.

Mimo wielu kilometrów jakie dzielą Polonię z ojczystym krajem, nasi rodacy nie zapominają o swoich korzeniach. Od małych, symbolicznych gestów po aktywne wspieranie polskości – Polonia przemyca cząstkę naszego narodu do innych kultur i środowisk.

żródło: https://polonia.edu.pl/dzien-polonii/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz